Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Rozmawiaj (prawie) za darmo

Telefon bez abonamentu i za grosze? Oto przyszłość komunikacji głosowej. Jeżeli nie chcesz zbankrutować z powodu astronomicznych rachunków za telefon, poważnie się zastanów nad zakupem słuchawek i mikrofonu do swojego komputera. Prezentujemy ofertę najpopularniejszych polskich usług VoIP, oraz oceniamy ich jakość. To nie bajka - dziesięciominutowa rozmowa z USA za symboliczną złotówkę!

Rozmawiaj (prawie) za darmo
Przed zagłębieniem się w szczegółowe oferty firm umożliwiających wykonywanie połączeń za pośrednictwem Internetu, warto zastanowić się, co sprawia, że rzesze osób podłączonych do Sieci rezygnują ze swojego tradycyjnego, domowego telefonu.

Po pierwsze - cena

VoIP w Polsce

Poniżej zamieszamy odnośniki do stron polskich usługodawców telefonii internetowej.

@ easycall

@ Eteria.net

@ Nawijka

@ NewFon

@ Tele Gadu-Gadu

@ Tlenofon

O ile różnica w cenie połączenia wykonywanego przykładowo do Stanów Zjednoczonych za pomocą wspomnianych wcześniej Nawijki i Tlenofonu nie jest duża (bo są to dokładnie 2 grosze za minutę połączenia brutto), to najwięcej do myślenia daje porównanie cenników firm świadczących usługę VoIP z naszymi rodzimymi gigantami telekomunikacyjnymi, takimi jak Telekomunikacja Polska S.A., Netia czy chociażby Dialog. Użytkownik TPSA, który wykona połączenie z telefonem stacjonarnym w USA, zapłaci za to połączenie 21,90 zł (według planu standardowego tp), zaś internauta korzystający np. z usług firmy EasyCall wyda na to samo połączenie kwotę... 1,20zł. Trochę gorzej wygląda porównanie kosztów połączeń na telefony komórkowe. Abonent TPSA za 15-minutowe połączenie z abonentem sieci komórkowej w Polsce będzie musiał zapłacić 16,50 zł, zaś osoba korzystająca z usług wspomnianego wcześniej EasyCall zapłaci 11,70 zł. Nie należy także zapominać o abonamencie, którego w przypadku telefonii VoIP po prostu nie ma.

Po drugie - własny numer telefonu oraz faks w komplecie

Dotychczas jednym z największych minusów sieci opartych o VoIP był brak możliwości dzwonienia do użytkownika z tradycyjnego telefonu. Już od kilku miesięcy kilku dostawców usług telefonii internetowej umożliwia przypisanie użytkownikowi jego własnego, unikatowego numeru telefonu - w Tlenofonie jest to koszt 36,60 zł za pół roku.

Ciekawą usługą dostępną np. w sieci Tlenofon jest możliwość odbierania faksów. Działanie tzw. fax2email jest bardzo proste - system operatora rozpoznaje nadchodzącą wiadomość, generuje zawierający ją plik PDF, który trafia następnie na skrzynkę email odbiorcy.

Rozmawiaj (prawie) za darmo

Porównanie oferty polskich operatorów VoIP

Po trzecie - czas naliczania opłaty

Bardzo ważnym czynnikiem, który znacząco wpływa na koszt wykonywanego połączenia jest czas naliczania opłat za połączenie. W planie standardowym TPSA opłata za rozmowę lokalną naliczana jest co trzy minuty - niezależnie czy trwa ona 2 sekundy, czy ponad 2,5 minuty. W przypadku VoIP okresy naliczania opłat są zdecydowanie mniejsze - w Tlenofonie jest to każde 60 sekund, w Nawijce 30 sekund, zaś przykładowo w Eterii naliczanie odbywa się co sekundę.

Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New replica rolex watches are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.