Rozmawiaj (prawie) za darmo

Telefon bez abonamentu i za grosze? Oto przyszłość komunikacji głosowej. Jeżeli nie chcesz zbankrutować z powodu astronomicznych rachunków za telefon, poważnie się zastanów nad zakupem słuchawek i mikrofonu do swojego komputera. Prezentujemy ofertę najpopularniejszych polskich usług VoIP, oraz oceniamy ich jakość. To nie bajka - dziesięciominutowa rozmowa z USA za symboliczną złotówkę!

Rozmawiaj (prawie) za darmo
Przed zagłębieniem się w szczegółowe oferty firm umożliwiających wykonywanie połączeń za pośrednictwem Internetu, warto zastanowić się, co sprawia, że rzesze osób podłączonych do Sieci rezygnują ze swojego tradycyjnego, domowego telefonu.

Po pierwsze - cena

VoIP w Polsce

Poniżej zamieszamy odnośniki do stron polskich usługodawców telefonii internetowej.

@ easycall

@ Eteria.net

@ Nawijka

@ NewFon

@ Tele Gadu-Gadu

@ Tlenofon

O ile różnica w cenie połączenia wykonywanego przykładowo do Stanów Zjednoczonych za pomocą wspomnianych wcześniej Nawijki i Tlenofonu nie jest duża (bo są to dokładnie 2 grosze za minutę połączenia brutto), to najwięcej do myślenia daje porównanie cenników firm świadczących usługę VoIP z naszymi rodzimymi gigantami telekomunikacyjnymi, takimi jak Telekomunikacja Polska S.A., Netia czy chociażby Dialog. Użytkownik TPSA, który wykona połączenie z telefonem stacjonarnym w USA, zapłaci za to połączenie 21,90 zł (według planu standardowego tp), zaś internauta korzystający np. z usług firmy EasyCall wyda na to samo połączenie kwotę... 1,20zł. Trochę gorzej wygląda porównanie kosztów połączeń na
komórkowe. Abonent TPSA za 15-minutowe połączenie z abonentem sieci komórkowej w Polsce będzie musiał zapłacić 16,50 zł, zaś osoba korzystająca z usług wspomnianego wcześniej EasyCall zapłaci 11,70 zł. Nie należy także zapominać o abonamencie, którego w przypadku telefonii VoIP po prostu nie ma.

Po drugie - własny numer telefonu oraz faks w komplecie

Dotychczas jednym z największych minusów sieci opartych o VoIP był brak możliwości dzwonienia do użytkownika z tradycyjnego telefonu. Już od kilku miesięcy kilku dostawców usług telefonii internetowej umożliwia przypisanie użytkownikowi jego własnego, unikatowego numeru telefonu - w Tlenofonie jest to koszt 36,60 zł za pół roku.

Ciekawą usługą dostępną np. w sieci Tlenofon jest możliwość odbierania faksów. Działanie tzw. fax2email jest bardzo proste - system operatora rozpoznaje nadchodzącą wiadomość, generuje zawierający ją plik PDF, który trafia następnie na skrzynkę email odbiorcy.

Rozmawiaj (prawie) za darmo

Porównanie oferty polskich operatorów VoIP

Po trzecie - czas naliczania opłaty

Bardzo ważnym czynnikiem, który znacząco wpływa na koszt wykonywanego połączenia jest czas naliczania opłat za połączenie. W planie standardowym TPSA opłata za rozmowę lokalną naliczana jest co trzy minuty - niezależnie czy trwa ona 2 sekundy, czy ponad 2,5 minuty. W przypadku VoIP okresy naliczania opłat są zdecydowanie mniejsze - w Tlenofonie jest to każde 60 sekund, w Nawijce 30 sekund, zaś przykładowo w Eterii naliczanie odbywa się co sekundę.