Rosyjskie media: będzie połączenie Naszej Klasy i Gadu-Gadu

Dziennikarze rosyjskich gazet "Wiedomosti" i "Kommiersant" informują o prowadzonej przez Naspers analizie due diligence spółek kontrolowanych przez Forticom, w którego portfelu znajduje się m. in. Nasza-klasa.pl.

Południowoafrykański koncern nowych technologii - Naspers będący właścicielem m. in. Allegro, Gadu-Gadu i Bankiera prowadzi analizę due dilligence spółek kontrolowanych przez Forticom - pisze rosyjska gazeta gospodarcza "Wiedomosti". W portfelu Forticomu, obok Naszej Klasy, której 70% udziałów kupiono na początku 2008 r., znajdują się również rosyjskie Odnoklassniki oraz łotewskie One.lv i litewskie One.lt.

Analiza due dilingence polega na gromadzeniu szczegółowych danych i informacji (dotyczących m.in. finansów, organizacji przedsiębiorstwa i jego otoczenia, dostarczanych produktów i usług oraz aspektów prawnych), a następnie na przeprowadzeniu dokładnej analizy dotyczącej wszystkich aspektów funkcjonowania przedsiębiorstwa. Zazwyczaj dokonuje się jej w celu potwierdzenia zasobu informacji, który potencjalny inwestor otrzymał od przedsiębiorcy oraz rozbudowania jego wiedzy o planowanej inwestycji.

Mimo, iż przedstawiciele firm Naspers oraz Digital Sky Technologies (właściciela 75% udziałów w Forticomie) odmówili dziennikarzom "Wiedomosti" komentarza w sprawie potencjalnej transakcji, to doniesienia o prowadzonych rozmowach potwierdza inna rosyjska gazeta "Kommiersant". Anonimowy rozmówca tego dziennika powiedzieć miał, że "jeśli dojdzie do połączenia, to będzie ono na poziomie Nasza-Klasa.pl i Gadu-Gadu". Według analityków cytowanych przez "Kommiersanta", takie połączenie miałoby ułatwić serwisom pozyskiwanie reklamodawców i pozwolić im obniżyć koszty.

Jak donosi dzisiejszy "Parkiet" Maciej Popowicz, twórca Naszej Klasy, obecnie zajmujący się strategicznym rozwojem projektu, nie zdradził żadnych planów Forticomu wobec najpopularniejszego w Polsce serwisu społecznościowego. Nie potwierdzam, nie zaprzeczam - poproszony o komentarz na temat doniesień o planowanej sprzedaży udziałów w polskim portalu powiedział dziennikarzom "Parkietu" Maciej Popowiecz. Muszę się powstrzymać od jakichkolwiek komentarzy na ten temat.

Jeszcze kilkanaście dni temu podczas rozmowy z Internet Standard (publikacja materiału już wkrótce) przedstawiciele serwisu powiedzieli, że dotychczasowa struktura własnościowa Spółki tj. 70% udziałów w rękach Forticomu i reszta w posiadaniu założycieli NK - nie zmieni się w najbliższym czasie i "że nie ma żadnych planów dotyczących zmiany tej sytuacji". Biorąc pod uwagę fakt, że w połowie stycznia 2010 r, - po 6 miesięcznych przygotowaniach - NK wypuściła własny komunikator, który w przyszłości jako niezależne od macierzystego serwisu narzędzie mogłoby skutecznie zagrozić liderowi rynku komunikatorów Gadu-Gadu, spekulacje o ew. połączeniu serwisów wydają się być nieuzasadnione.

Nasza Klasa powstała w listopadzie 2006 r. We wrześniu 2007 r. podpisano umowę o przejęcie 20% udziałów w Naszej Klasie przez European Fouders. Estoński fundusz Forticom wszedł do NK w styczniu 2008 r. Nie są znane kwoty obydwu transakcji. Wg różnych spekulacji mediów oraz ekspertów było to od 15 mln zł do jeśli chodzi o sprzedaż udziałów European Founders po 150-200 mln zł - w przypadku transakcji z Forticomem. Według "Wiedomosti" Forticom za 62% udziałów w Spółce zapłacił 92 mln dolarów.

Źródło: http://www.parkiet.com