Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Rośnie popularność Windows XP

Jak wynika z raportu StatMarket, oddziału firmy badawczej WebSideStory, Windows XP jest obecnie używany przez 20% internautów na świecie. Tę popularność system uzyskał w ciągu niespełna roku - dokładnie od 25 października 2001 r., kiedy pojawił się na rynku.

Windows XP jest w ten sposób drugim najpowszechniej wykorzystywanym systemem operacyjnym. Pierwsze miejsce nadal należy do Windows 98 z 37-proc. udziałem w rynku. System ten jednak odnotowuje gwałtowny spadek; w listopadzie ub.r. połowa internautów używała Windows 98. Jak przewiduje StatMarket, w ciągu najbliższych kilku miesięcy Windows XP wybije się na pozycję lidera.

Pomimo iż Windows XP zdobywa coraz większą popularność, odsetek jego użytkowników różni się w zależności od kraju. I tak np. w Niemczech udział Windows XP w rynku systemów operacyjnych wynosi 24%, podczas gdy w Chinach korzysta z niego zaledwie 8,7% internautów. W naszym kraju skala jego wykorzystania jest w porównaniu do krajów Europy Zachodniej nieco mniejsza. Z Windows XP korzysta 14% polskich internautów. Nadal bardzo wysoki jest jednocześnie w Polsce procent użytkowników Windows 98 – 53%.

Na szybko rosnącą popularność Windows XP duży wpływ ma polityka Microsoftu intensyfikująca sprzedaż nowego produktu: wycofywanie wsparcia technicznego dla użytkowników wcześniejszych wersji (Windows 98 i 95) oraz wycofywanie licencji OEM-owych na poprzednie edycje.