Rośnie popularność Windows XP

Jak wynika z raportu StatMarket, oddziału firmy badawczej WebSideStory, Windows XP jest obecnie używany przez 20% internautów na świecie. Tę popularność system uzyskał w ciągu niespełna roku - dokładnie od 25 października 2001 r., kiedy pojawił się na rynku.

Windows XP jest w ten sposób drugim najpowszechniej wykorzystywanym systemem operacyjnym. Pierwsze miejsce nadal należy do Windows 98 z 37-proc. udziałem w rynku. System ten jednak odnotowuje gwałtowny spadek; w listopadzie ub.r. połowa internautów używała Windows 98. Jak przewiduje StatMarket, w ciągu najbliższych kilku miesięcy Windows XP wybije się na pozycję lidera.

Pomimo iż Windows XP zdobywa coraz większą popularność, odsetek jego użytkowników różni się w zależności od kraju. I tak np. w Niemczech udział Windows XP w rynku systemów operacyjnych wynosi 24%, podczas gdy w Chinach korzysta z niego zaledwie 8,7% internautów. W naszym kraju skala jego wykorzystania jest w porównaniu do krajów Europy Zachodniej nieco mniejsza. Z Windows XP korzysta 14% polskich internautów. Nadal bardzo wysoki jest jednocześnie w Polsce procent użytkowników Windows 98 – 53%.

Na szybko rosnącą popularność Windows XP duży wpływ ma polityka Microsoftu intensyfikująca sprzedaż nowego produktu: wycofywanie wsparcia technicznego dla użytkowników wcześniejszych wersji (Windows 98 i 95) oraz wycofywanie licencji OEM-owych na poprzednie edycje.