Rośnie nielegalne ściąganie plików z wykorzystaniem sieci firmowej

Według szacunków ScanSafe, liczba pracowników wykorzystujących sieci korporacyjne do nielegalnego ściągania plików udostępnianych w internecie stale rośnie. Próby nielegalnego sprowadzania plików MP3 i oprogramowania za pośrednictwem połączeń internetowych udostępnianych w przedsiębiorstwie wzrosła o 55 proc. w ciągu ostatnich trzech miesięcy.

Pracownicy mylnie zakładają, że mogą używać połączeń internetowych udostępnianych im do pracy w ten sam sposób, jak używają ich w domu i zdaniem AcanSafe jest to jedna z potencjalnych przyczyn stałego wzrostu nielegalnych prób ściągania plików z internetu w ostatnich miesiącach.

Niewłaściwe używanie internetu w miejscu pracy naraża pracodawcę na ryzyko odpowiedzialności prawnej. Pracodawcy są często odpowiedzialni za angażowanie się ich pracowników w działania bezprawne w czasie pracy.

Sprowadzanie nielegalnych treści jest podwójnie niewłaściwe, ponieważ oprócz narażania pracodawcy na odpowiedzialność prawną, stwarzają ryzyko sprowadzenia kodu złośliwego do sieci przedsiębiorstwa.

ScanSafe, zajmująca się bezpieczeństwem w cloud, zaleca pracodawcom formułowanie wyraźnej polityki użytkowania internetu przez pracowników i ich szkolenie w tym zakresie, a także informowanie o konsekwencjach niestosowania się do obowiązujących reguł takiej polityki.