Rośnie liczba internautów na świecie, ale wolniej

W minionym roku w porównaniu z 2001 r. tempo przyrostu liczby osób korzystających z Internetu lekko zmalało. Pod względem ilości internautów wciąż prym wiodą Amerykanie. Na drugim miejscu znajdują się Chiny, a na trzecim Japonia. Polska w rankingu znajduje się w „ogonie” – wynika z raportu Narodów Zjednoczonych.

Na całym świecie w 2002 roku 592 mln osób miało dostęp do Sieci. Wskaźnik wzrostu dostępności do Internetu nieznacznie spadł. W minionym roku wynosił 20%, podczas gdy w 2001 r. - 27%. Tak wskazuje raport Narodów Zjednoczonych zatytułowany „Rozwój i e-commerce”.

Zdaniem przedstawicieli Narodów Zjednoczonych, rośnie przepaść między krajami wysoko rozwiniętymi a rozwijającymi się pod względem dostępności do Internetu. W bogatych państwach wciąż odnotowywany jest dynamiczny przyrost liczby internautów. W mniej zamożnych rejonach wskaźnik przyrostu jest wysoki, ale przekładając go na liczbę internautów, wciąż niezadowalający. Nowi internauci w krajach biedniejszych to przede wszystkim przedstawiciele najmłodszego pokolenia (głównie nastolatki).

Rośnie liczba internautów na świecie, ale wolniej

Liczba internautów na świecie

W 2002 roku w krajach rozwiniętych nastąpił 12% wzrost w liczbie internautów – było ich wtedy 401,7 mln osób. Dla porównania w państwach rozwijających się nastąpił wzrost o 40%, co przełożyło się na 189,9 mln użytkowników Sieci.

Autorzy raportu wskazują, że do końca 2002 roku mniej niż 10% ludzi na świecie miało dostęp do Internetu.

Najwięcej internautów pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Na drugim miejscu uplasowały się Chiny, na trzecim Japonia. Z europejskich krajów w pierwszej dziesiątce znalazły się Niemcy i Wielka Brytania. Polska znajduje się daleko w tyle.

Rośnie liczba internautów na świecie, ale wolniej

Liczba internautów w poszczególnych krajach

Na ostatniej konferencji zorganizowanej przez Telekomunikację Polską, przedstawiciele spotkania stwierdzili, że nasz kraj pozostaje w tyle o 2-3 lata wobec średniej europejskiej w tempie rozwoju szerokopasmowego dostępu do Internetu.

Jednym z czynników, które stanowią przeszkodę w rozwoju Internetu w Polsce, są zaporowe ceny usług dostępowych. Nic więc dziwnego, że zapowiedziana 15% podwyżka podatku VAT za dostęp do Internetu od 1 maja 2004 roku wzbudziła tyle kontrowersji. Z ostatnich informacji z Ministerstwa Nauki i Informatyzacji wynika, że rząd wstrzymał wszelkie działania zmierzające do rozwiązania tej kwestii. Więcej na ten temat: http://www.internetstandard.pl/news/61401.html