Rosja chce wprowadzenia zmian w nazewnictwie domen

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew chce, by nazwy krajowych domen pisane były cyrylicą. Jego zdaniem, dzięki temu możliwe będzie umocnienie pozycji języka rosyjskiego na świecie.

Rosja chce wprowadzenia zmian w nazewnictwie domen
Dmitrij Miedwiediew zaznaczył na Międzynarodowym Kongresie Rosyjskich Mediów w Moskwie, że wprowadzenie nazw domen pisanych cyrylicą jest jednym z jego priorytetów. Rosyjski prezydent wierzy, że uda mu się nakłonić międzynarodowe organizacje, które ustalają standardy internetowe, do przyjęcia jego postulatu.

Zdaniem rosyjskiej głowy państwa, wprowadzenie cyrylicy do nazw domen przyczyni się do wzrostu znaczenia języka na arenie światowej. Kreml sugerował już wcześniej, że pozycja rosyjskiego zmniejsza się ze względu na powszechne wykorzystanie angielskiego, zwłaszcza w sferze technologii oraz rosnącą popularność języków narodowych w byłych krajach Związku Radzieckiego. Postulat Miedwiediewa ma być pierwszym krokiem rosyjskiego rządu w stronę umocnienia języka narodowego w internecie.

Co ciekawe, ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers), organizacja regulująca m.in. kwestię domen internetowych prowadzi projekt, który umożliwić ma rejestrowanie nazw domen w 15 językach narodowych (w tym w rosyjskim, chińskim, arabskim i japońskim). Póki co nie wiadomo jeszcze, kiedy nowe regulacje mogłyby wejść w życie.

Informację podajemy za dziennikiem The Times.