Rok chińskiego boga

Rosną inwestycje telekomunikacyjne w regionie Azji i Pacyfiku – informuje Gartner. Wraz z nimi, Chiny wysuwają się na czołowe miejsce na świecie np. pod względem wartości rynku DSL.

Inwestycje telekomunikacyjne w regionie Azji i Pacyfiku powinny wzrosnąć w br. o 9% w porównaniu z rokiem 2003 – uważają analitycy Gartnera. Przewidywany wzrost wydatków telekomunikacyjnych wiąże się m.in. z poprawą warunków ekonomicznych i osłabieniem wojny cenowej. W 2003 roku regionalni operatorzy telekomunikacyjni zainwestowali wg Gartnera w sprzęt i jego unowocześnienie 38,3 mld USD.

Poza wzrostem wydatków na infrastrukturę Gartner przewiduje wzrost użytkowników telefonii stacjonarnej i mobilnej o 13% (o 125 mln), co pozwoli przekroczyć liczbę 1 mld użytkowników w regionie, właśnie w roku bieżącym.

Ponadto, Gartner przewiduje, że Chiny staną się największym na świecie rynkiem DSL – przebijając wartość rynków południowokoreańskiego i japońskiego. Jednocześnie liczba sprzedanych telefonów komórkowych w Chinach przekroczy w 2004 roku 70 mln sztuk. Dzięki temu czołowy chiński producent telefonów komórkowych znajdzie się w dziesiątce największych producentów telefonów na świecie.