Roczne przychody Cisco Systems sięgnęły 22 mld USD

Sieciowy gigant zanotował w IV kw. 2004 r. rozliczeniowym wzrost sprzedaży o 26 proc. do 5,9 mld USD, wobec analogicznego okresu ub.r., kiedy to firma uzyskała 4,7 mld USD. W ujęciu kwartalnym przychody producenta wzrosły 5,4 proc., w porównaniu do 5,6 mld wypracowanych w III kw. Minione dwanaście miesięcy Cisco zamyka z wynikiem 22 mld USD, co oznacza wzrost rzędu 16,8 proc. w stosunku do 18,9 mld USD rok temu.

Cisco: wyniki finansowe 2000-2004 (lata obrachunkowe)

Cisco: wyniki finansowe 2000-2004 (lata obrachunkowe)

Zysk netto Cisco w IV kw. wyniósł 1,4 mld USD, wobec 982 mln USD rok wcześniej. W całym 2004 r obrachunkowym koncern zarobił na czysto 4,4 mld USD. Dla porównania, rok wcześniej wynik netto Cisco wynosił 3,6 mld USD.

W minionym kwartale do portfela Cisco Systems trafiły spółki Actona oraz Parc Technologies. Ponadto producent kupił własność intelektualną spółki Procket Networks i zatrudnił większość jej inżynierów. Istotnym wydarzeniem była premiera Cisco Carrier Routing System (CRS-1). Rozwiązania Cisco z zakresu IP Communications wdroży lotniczy koncern Boening na podstawie umowy zawartej w podsumowanym okresie.

Prognoza na kolejny kwartał zakłada przychody na poziomie zbliżonym do uzyskanego w IV kw. Entuzjazm związany z rekordowymi wynikami kwartalnymi ostudził nieco szef koncernu John Chambers. Jego zdaniem wciąż zachowują umiarkowanie w planowaniu kolejnych inwestycji w IT.