Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Robak - mistrz kamuflażu

W Sieci pojawił się nowy, wyjątkowo przebiegły robak pocztowy o nazwie Atak. Co prawda nie jest zbyt groźny, wyposażono go jednak w zestaw funkcji, które skutecznie utrudniają poznanie zasad jego działania.

Atak rozprzestrzenia się w postaci załącznika do wiadomości zatytułowanej Read the Result! lub Important Data! - po uruchomieniu takiego pliku robak kopiuje się na dysk i zaczyna wysyłać swoje kopie do wszystkich adresatów, których adresy e-mail znajdzie na twardym dysku. "Insekt" atakuje systemy z rodziny Windows.

Co ciekawe, robaka wyposażono w szereg mechanizmów, które mogą skutecznie utrudniać ekspertom antywirusowym zbadanie go - Atak potrafi np. wykrywać, czy jest uruchamiany w trybie debuggowania - jeśli tak, natychmiast się wyłącza (utrudnia to jego dokładne zbadanie). Dodatkowo, "insekt" został zaprojektowany tak, że nie da się go uruchomić w tzw. 'piaskownicy' (sandbox) - czyli wyizolowanym, bezpiecznym środowisku, w którym zwykle eksperci z firm 'antywirusowych' uruchamiają robaki i wirusy by poznać metody ich działania.

Na razie robak nie stanowi większego zagrożenia. W przypadku zainfekowania systemu, można go usunąć za pomocą uaktualnionego programu antywirusowego.