Robak Downadup atakuje przede wszystkim Chiny i Argentynę

Według ekspertów firmy Symantec, sieci komputerowe w Azji i Ameryce Łacińskiej są najbardziej podatne na ataki robaka Downadup, znanego też jako Conficker. Od początku tego roku zaatakowanych zostało już 9 milionów komputerów pracujących pod kontrolą systemu Windows. Najwięcej infekcji odnotowano w Chinach i Argentynie.

Według analizy firmy Symantec, Chiny i Argentyna to kraje, które zostały w największym stopniu zaatakowanego przez robaka Downadup, znanego także jako Conficker. Spośród wszystkich wykrytych infekcji aż 29% przypada na Chiny. Ponad 11% skutecznych ataków miało natomiast miejsce w Argentynie.

Analitycy nie są do końca pewni dlaczego wirus tak mocno uderzył w państwa Azji i Ameryki Łacińskiej. Alfred Huger, wiceprezes Symantec Security Response sugeruje, że jest to związane z wykorzystywaniem pirackiego oprogramowania. Potwierdzeniem tej tezy są także liczne infekcje w Indiach (5,8%) oraz Rosji (5%), czyli w krajach zajmujących wysokie miejsca na liście państw o wysokim współczynniku rozpowszechnienia pirackiego oprogramowania. Warto dodać, że zaledwie 1% infekcji przypada na USA.

Zobacz też: F-Secure: "niesamowity" robak zaatakował 9 milionów pecetów