Rezerwacja noclegów on-line mało popularna wśród polskich internautów

Polscy internauci, mimo iż informacji o noclegach poszukują on-line, sam proces rezerwacji preferują dokonywać telefonicznie. Chętnie jednak po powrocie z wyjazdu wystawiają recenzję wybranego miejsca pobytu.

Internet jest powszechnym narzędziem poszukiwania informacji o noclegach wśród polskich użytkowników sieci. Robi tak 89% respondentów, którzy wzięli udział w badaniu "Noclegi online" zrealizowanym przez firmę Gemius.

Co ciekawe jednak, najpopularniejszą formą rezerwacji noclegu jest rozmowa telefoniczna (75% wskazań), a nie bezpośrednie wykorzystanie możliwości sieci. Głównym powodem rezygnacji z rezerwacji online jest chęć osobistej rozmowy z obsługą (56%) oraz uzyskanie niezbędnych informacji o noclegu, które nie były dostępne na stronie internetowej (28%).

Rezerwacja noclegów on-line mało popularna wśród polskich internautów

PLANOWANY SPOSÓB REZERWACJI NOCLEGÓW Źródło: Gemius SA, Noclegi online, gemiusReport, czerwiec 2009

Drugim po rozmowie telefonicznej najpopularniejszym sposobem rezerwacji noclegu jest proste wysłanie e-maila do miejsca będącego obiektem zainteresowania (45% wskazań). Zaledwie 38% respondentów deklaruje chęć korzystania z dedykowanych systemów rezerwacji online - wśród nich większość (67%) planuje dokonać rezerwacji bezpośrednio na stronie miejsca noclegu, co trzeci za pośrednictwem internetowej wyszukiwarki noclegów, zaś co czwarty na stronie biur podróży lub tour operatorów.

O wyborze konkretnej strony, przez którą internauci zamierzają dokonać rezerwacji, decyduje przede wszystkim łatwy w obsłudze formularz rezerwacji oraz zdjęcia noclegu zamieszczone na stronie, nie bez znaczenia jest też możliwość poznania opinii innych internautów na temat konkretnego miejsca noclegowego. Argumentem potwierdzającym prosumenckie postawy polskich internautów jest również fakt, że jeden na czterech badanych, który zarezerwował w okresie od stycznia do czerwca 2009 roku jakikolwiek nocleg, wystawił w internecie jego recenzję. Natomiast blisko dwie trzecie badanych, planujących rezerwację miejsca noclegowego w drugim półroczu bieżącego roku, po powrocie zamierza podzielić się swoimi doświadczeniami z innymi.

Z badania Gemius SA "Noclegi online" wynika także, że co czwarty (26%) internauta zarezerwował w ciągu pierwszego półrocza 2009 roku jakikolwiek nocleg. Natomiast 37% planuje jego rezerwację na przestrzeni drugiego półrocza bieżącego roku. Głównym celem wyjazdów związanych z rezerwacjami noclegów jest oczywiście urlop i wypoczynek.

W pierwszym półroczu 2009 roku wśród rezerwacji krajowych największym zainteresowaniem cieszyło się województwo małopolskie, zaś w drugim półroczu największy odsetek internautów planuje zarezerwować nocleg w województwie pomorskim lub zachodniopomorskim.

W przypadku państw europejskich badani wybierali w okresie od stycznia do czerwca 2009 roku głównie Włochy, zaś w miesiącach lipiec - grudzień 2009 liderem wśród krajów Starego Kontynentu jest Chorwacja.

Źródło: Gemius