Rewolucja DSL w Wielkiej Brytanii

Liczba użytkowników usług dostępowych w technologii DSL wzrosła w Wielkiej Brytanii od początku roku o 50%. Było to możliwe dzięki dokonanej pod koniec lutego br. gruntownej obniżce cen oferowanych lokalnym ISP przez British Telecommunications.

Brytyjski Regulator telekomunikacji, Oftel, poinformował, że ceny usług dostępowych w technologii DSL w Wielkiej Brytanii spadły od początku roku o 39%. Oftel uznał, że obecnie ceny usług realizowanych w tej technologii są równie tanie jak w Niemczech i we Francji, a rynek stał się bardziej konkurencyjny.

Obniżki były możliwe dzięki obniżce cen oferowanych przez British Telecommunications usługodawcom internetowym - pod koniec lutego, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami nowy szef telekomu obniżył cenę pakietu usługi DSL odsprzedawanej ok. 40 usługodawcom internetowym z 25 GBP do 14,75 GBP miesięcznie (blisko 60-proc.). Ci ostatni natychmiast obniżyli z kolei ceny dla klientów końcowych. W efekcie użytkownicy mogli dostać oferty w cenie ok. 30 GBP.

Ceny usługi dla klienta końcowego spadły średnio o 39% od początku roku, w tym czasie liczba szerokopasmowych użytkowników korzystających z niej wzrosła o 50%. Obecnie w Wielkiej Brytanii podłączonych jest 600 tys. linii, co tydzień liczba ta rośnie o 20 tys. Gdyby taki przyrost utrzymał się do końca 2003 roku na Wyspach byłoby wówczas ok. 2 mln linii DSL. To ponad dwukrotnie więcej niż przewidywały optymistyczne prognozy z lutego br., kiedy zastanawiano się nad skutkami obniżek.