Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Rewolucja DSL w Wielkiej Brytanii

Liczba użytkowników usług dostępowych w technologii DSL wzrosła w Wielkiej Brytanii od początku roku o 50%. Było to możliwe dzięki dokonanej pod koniec lutego br. gruntownej obniżce cen oferowanych lokalnym ISP przez British Telecommunications.

Brytyjski Regulator telekomunikacji, Oftel, poinformował, że ceny usług dostępowych w technologii DSL w Wielkiej Brytanii spadły od początku roku o 39%. Oftel uznał, że obecnie ceny usług realizowanych w tej technologii są równie tanie jak w Niemczech i we Francji, a rynek stał się bardziej konkurencyjny.

Obniżki były możliwe dzięki obniżce cen oferowanych przez British Telecommunications usługodawcom internetowym - pod koniec lutego, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami nowy szef telekomu obniżył cenę pakietu usługi DSL odsprzedawanej ok. 40 usługodawcom internetowym z 25 GBP do 14,75 GBP miesięcznie (blisko 60-proc.). Ci ostatni natychmiast obniżyli z kolei ceny dla klientów końcowych. W efekcie użytkownicy mogli dostać oferty w cenie ok. 30 GBP.

Ceny usługi dla klienta końcowego spadły średnio o 39% od początku roku, w tym czasie liczba szerokopasmowych użytkowników korzystających z niej wzrosła o 50%. Obecnie w Wielkiej Brytanii podłączonych jest 600 tys. linii, co tydzień liczba ta rośnie o 20 tys. Gdyby taki przyrost utrzymał się do końca 2003 roku na Wyspach byłoby wówczas ok. 2 mln linii DSL. To ponad dwukrotnie więcej niż przewidywały optymistyczne prognozy z lutego br., kiedy zastanawiano się nad skutkami obniżek.