Restrukturyzacja czy kłopoty w Novellu.

Zwolnienia w Novellu.

RZECZPOSPOLITA Choć przygotowania do fuzji między Prokomem a Softbankiem nie wywołały jeszcze reakcji w firmach, to na pewno jest odpowiedź inwestorów. W poniedziałek zdrożały akcje wszystkich spółek z sektora, a indeks TechWig wzrósł o 3 procent. (s.B4)

GAZETA WYBORCZA Crowley Data Poland ogłosiła, że chce zainwestować do 100 milionów dolarów w rozbudowę szerokopasmowej sieci bezprzewodowej Datastar. Firma ma nadzieję, że za dwa lata w zasięgu sieci znajdzie się 90 procent klientów biznesowych i instytucjonalnych. Sieć będzie umożliwiała szybki dostęp do Internetu, szybką transmisję danych itp. (s.25)

PULS BIZNESU We wrześniu Plus GSM zaoferuje swoim klientom w stolicy komercyjny dostęp do usług na bazie technologii GPRS. W październiku będą mogli z nich skorzystać mieszkańcy największych w Polsce aglomeracji, a pod koniec roku wszyscy klienci tego operatora. (s. 8)

Dzięki przejęciu hiszpańskiego portalu Ya.com, T_Online – internetowa spółka Deutsche Telekom – mocno wkroczyła na Półwysep Iberyjski. Całkowita wartość transakcji wyniosła 650 milionów euro (2,6 miliarda złotych). (s. 9)

PRAWO I GOSPODARKA Największe firmy polskiego sektora IT – Prokom i Softbank - wykonały pierwszy krok w kierunku fuzji. Za 128 milionów złotych Prokom obejmie 9,99 procent kapitału akcyjnego Softbanku. Firmy zamierzają współdziałać na rynku polskim i zagranicznym. (s.1)

FINANCIAL TIMES EMI oraz Warner Music, dwie światowe firmy fonograficzne, starają się przekonać Komisję Europejską, że ich fuzja nie jest w żaden sposób powiązana z połączeniem między największym amerykańskim dostawcą usług internetowych AOL i spółką matką Warnera – Time Warner. Firmy fonograficzne obawiają się, że niechęć Komisji do fuzji AOL-Time Warner może im zagrozić i nie dojdzie do transakcji między nimi.

WALL STREET JOURNAL Novell najprawdopodobniej będzie musiał zwolnić jedną czwartą swojej załogi jeszcze w tym tygodniu, aby zredukować koszty. Jest to niezbędne do poprawienia bardzo słabych wyników finansowych tego producenta oprogramowania. Zwolnienia najpewniej będą dotyczyły 1400 z 5500 osób zatrudnionych w zakładach Novella w Provo w Utah. Rzeczniczka firmy twierdzi, że informacje o zwolnieniach to tylko plotki, jednak dotąd nie poinformowano, w jaki sposób Novell zamierza poprawić swoje wyniki finansowe.