Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Rekordowe zyski Apple - iPhone i Maki sprzedają się coraz lepiej

Koncern Apple poinformował właśnie, że w drugim kwartale roku fiskalnego 2010 jego zyski wzrosły o 90% (głównie dzięki świetnej sprzedaży iPhone i komputerów Mac). Steve Jobs z dumą ogłosił, że to najlepszy "nieświąteczny" kwartał w historii koncernu.

Z informacji przedstawionych przez Apple wynika, że w kwartale zakończonym 27 marca firma odnotowała zysk netto na poziomie 3,07 mld USD (rok temu w analogicznym okresie było to "zaledwie" 1,62 mld). Zysk na jedną akcję wyniósł 3,33 USD - czyli zdecydowanie więcej niż prognozowane przez większość analityków 2,4 - 2,5 USD.

Przychody sięgnęły 13,5 mld USD (49% więcej niż rok temu) - to oczywiście również wyraźnie więcej, niż spodziewali się analitycy (według prognoz przychody nie powinny przekroczyć 12,03 mld). Dodajmy, że Apple odnotowywał już co prawda równie gwałtowne wzrosty przychodów - ale zawsze następowało to pod koniec roku, gdy klienci masowo kupowali gadżety i komputery z myślą o gwiazdkowych prezentach.

Jak Apple osiągnęło sukces?

Jak Apple zdołał wypracować tak fantastyczne wyniki? To przede wszystkim zasługa iPhone'a - w analizowanym kwartale koncern sprzedał 8,75 mln tych urządzeń, czyli aż o... 131% więcej niż w pierwszym kwartale roku fiskalnego 2009. Wyraźnie - choć już nie tak rewelacyjnie - wzrosła również sprzedaż komputerów Mac (sprzedano ich na całym świecie 2,94 mln - o 1/3 więcej niż rok temu). Pewnym zaskoczeniem jest za to sprzedaż iPodów - spadła o 1% (do 10,9 mln sztuk).

Apple spodziewa się, że w kolejnych miesiącach będzie tylko lepiej - i trudno się dziwić temu optymizmowi, bo firma wprowadziła właśnie na rynek iPada (urządzenie zostało świetnie przyjęte i sprzedaje się bardzo przyzwoicie - pierwszego dnia klienci kupili blisko 300 tys. sztuk). Z prognoz Apple wynika, że w trzecim kwartale przychody powinny wynieść 13 - 13,4 mld USD, zaś zysk per akcja - 2,28 - 2,39 USD.

A przecież to nie koniec - za kilka tygodni (prawdopodobnie w czerwcu) Apple zaprezentuje oficjalnie kolejny model iPhone'a. $"Oficjalnie wprowadziliśmy na rynek rewolucyjnego iPada - użytkownicy go pokochali. A teraz szykujemy się do następnych premier - mamy w kolejce sporo niezwykłych produktów" - zapowiada Steve Jobs. Pojawiły się też pierwsze spekulacje na temat iPada 2 z ekranem OLED-owym.