Rekordowe zyski Apple - iPhone i Maki sprzedają się coraz lepiej

Koncern Apple poinformował właśnie, że w drugim kwartale roku fiskalnego 2010 jego zyski wzrosły o 90% (głównie dzięki świetnej sprzedaży iPhone i komputerów Mac). Steve Jobs z dumą ogłosił, że to najlepszy "nieświąteczny" kwartał w historii koncernu.

Z informacji przedstawionych przez Apple wynika, że w kwartale zakończonym 27 marca firma odnotowała zysk netto na poziomie 3,07 mld USD (rok temu w analogicznym okresie było to "zaledwie" 1,62 mld). Zysk na jedną akcję wyniósł 3,33 USD - czyli zdecydowanie więcej niż prognozowane przez większość analityków 2,4 - 2,5 USD.

Przychody sięgnęły 13,5 mld USD (49% więcej niż rok temu) - to oczywiście również wyraźnie więcej, niż spodziewali się analitycy (według prognoz przychody nie powinny przekroczyć 12,03 mld). Dodajmy, że Apple odnotowywał już co prawda równie gwałtowne wzrosty przychodów - ale zawsze następowało to pod koniec roku, gdy klienci masowo kupowali gadżety i komputery z myślą o gwiazdkowych prezentach.

Jak Apple osiągnęło sukces?

Jak Apple zdołał wypracować tak fantastyczne wyniki? To przede wszystkim zasługa iPhone'a - w analizowanym kwartale koncern sprzedał 8,75 mln tych urządzeń, czyli aż o... 131% więcej niż w pierwszym kwartale roku fiskalnego 2009. Wyraźnie - choć już nie tak rewelacyjnie - wzrosła również sprzedaż komputerów Mac (sprzedano ich na całym świecie 2,94 mln - o 1/3 więcej niż rok temu). Pewnym zaskoczeniem jest za to sprzedaż iPodów - spadła o 1% (do 10,9 mln sztuk).

Apple spodziewa się, że w kolejnych miesiącach będzie tylko lepiej - i trudno się dziwić temu optymizmowi, bo firma wprowadziła właśnie na rynek iPada (urządzenie zostało świetnie przyjęte i sprzedaje się bardzo przyzwoicie - pierwszego dnia klienci kupili blisko 300 tys. sztuk). Z prognoz Apple wynika, że w trzecim kwartale przychody powinny wynieść 13 - 13,4 mld USD, zaś zysk per akcja - 2,28 - 2,39 USD.

A przecież to nie koniec - za kilka tygodni (prawdopodobnie w czerwcu) Apple zaprezentuje oficjalnie kolejny model iPhone'a. $"Oficjalnie wprowadziliśmy na rynek rewolucyjnego iPada - użytkownicy go pokochali. A teraz szykujemy się do następnych premier - mamy w kolejce sporo niezwykłych produktów" - zapowiada Steve Jobs. Pojawiły się też pierwsze spekulacje na temat iPada 2 z ekranem OLED-owym.