Rekordowe SMS-y

Przesyłanie krótkich wiadomości tekstowych stało się już nawykiem i nieodzowną formą komunikacji. W okresie świąteczno-noworocznym 2003 roku padły rekordy wysyłanych SMS-ów. Brytyjczycy w Sylwestra przesłali 111 mln wiadomości, Polacy najwięcej życzeń składali w okresie Świąt Bożego Narodzenia.

Rekordowe SMS-y
Z raportu opracowanego przez Mobile Data Association wynika, że tegoroczna liczba przesłanych w Wielkiej Brytanii SMS-ów była największa w historii operatorów komórkowych. Wynik 111 mln wiadomości jest o 8% większy od rekordu z 2002 roku.

Liczba SMS-ów wciąż znacząco rośnie. Krótkie wiadomości stają się coraz powszechniejszą i atrakcyjną formą komunikacji, głównie ze względu na niski koszt usługi oraz szybkość z dotarciem z informacją do odbiorcy. Jak podaje MDA, w 2002 roku w Wielkiej Brytanii wysłano 16,8 mld SMS-ów. Szacuje się, że w minionym roku liczba zwiększyła się do 20 mld, a w bieżącym roku wyniesie 24 mld.

Brytyjczycy najczęściej wysyłają SMS-y w czasie świat i wydarzeń sportowych. Z kolei Polacy rekordowe ilości krótkich informacji tekstowych przesłali w czasie Świąt Bożego Narodzenia.

Jak podała Agata Borowska z działu komunikacji sieci Era w tym roku w dniach 24.12-26.12 2003 r. wysłano 53 mln SMS-ów. Dla porównania rok wcześniej liczba ta była mniejsza o 10 mln. Użytkownicy operatora Centertel (sieć Idea) w tym samym czasie przesłali 25 mln wiadomości. Niestety Polkomtel nie chciał ujawnić swoich danych. Prawdopodobnie w sumie w tym okresie zostało przesłanych w Polsce ok. 100 mln SMS-ów.

W Sylwestra i Nowy Rok polscy użytkownicy również często korzystali z usługi, ale nie z taką intensywnością jak w Święta. W czasie od 31.12 2003 roku do 01.01 br. przesłano w sieci Idea 21 mln wiadomości. Era podaje, że w Sylwestra użytkownicy przekazali sobie 37 mln wiadomości (o 9 mln więcej niż w 2002 roku).

”Wyraźnie wzrasta tendencja do komunikowania się tą drogą i zwiększa się sympatia dla usług niegłosowych” - skomentowała Agata Borowska z działu komunikacji sieci Era.

Dodajmy, że początek telefonii komórkowej w Polsce datowany jest na grudzień 1991 r. – wtedy to operator PTK Centertel otrzymał licencję na świadczenie usług w systemie analogowym NMT 450 MHz. Jednak dopiero w momencie, gdy pojawił się system GSM, nastąpił rozwój usług mobilnych w naszym kraju.

Z kolei pierwszy SMS został wysłany w sieci Vodafone w Wielkiej Brytanii w grudniu 1992 roku.