Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Rekordowe SMS-y

Przesyłanie krótkich wiadomości tekstowych stało się już nawykiem i nieodzowną formą komunikacji. W okresie świąteczno-noworocznym 2003 roku padły rekordy wysyłanych SMS-ów. Brytyjczycy w Sylwestra przesłali 111 mln wiadomości, Polacy najwięcej życzeń składali w okresie Świąt Bożego Narodzenia.

Rekordowe SMS-y
Z raportu opracowanego przez Mobile Data Association wynika, że tegoroczna liczba przesłanych w Wielkiej Brytanii SMS-ów była największa w historii operatorów komórkowych. Wynik 111 mln wiadomości jest o 8% większy od rekordu z 2002 roku.

Liczba SMS-ów wciąż znacząco rośnie. Krótkie wiadomości stają się coraz powszechniejszą i atrakcyjną formą komunikacji, głównie ze względu na niski koszt usługi oraz szybkość z dotarciem z informacją do odbiorcy. Jak podaje MDA, w 2002 roku w Wielkiej Brytanii wysłano 16,8 mld SMS-ów. Szacuje się, że w minionym roku liczba zwiększyła się do 20 mld, a w bieżącym roku wyniesie 24 mld.

Brytyjczycy najczęściej wysyłają SMS-y w czasie świat i wydarzeń sportowych. Z kolei Polacy rekordowe ilości krótkich informacji tekstowych przesłali w czasie Świąt Bożego Narodzenia.

Jak podała Agata Borowska z działu komunikacji sieci Era w tym roku w dniach 24.12-26.12 2003 r. wysłano 53 mln SMS-ów. Dla porównania rok wcześniej liczba ta była mniejsza o 10 mln. Użytkownicy operatora Centertel (sieć Idea) w tym samym czasie przesłali 25 mln wiadomości. Niestety Polkomtel nie chciał ujawnić swoich danych. Prawdopodobnie w sumie w tym okresie zostało przesłanych w Polsce ok. 100 mln SMS-ów.

W Sylwestra i Nowy Rok polscy użytkownicy również często korzystali z usługi, ale nie z taką intensywnością jak w Święta. W czasie od 31.12 2003 roku do 01.01 br. przesłano w sieci Idea 21 mln wiadomości. Era podaje, że w Sylwestra użytkownicy przekazali sobie 37 mln wiadomości (o 9 mln więcej niż w 2002 roku).

”Wyraźnie wzrasta tendencja do komunikowania się tą drogą i zwiększa się sympatia dla usług niegłosowych” - skomentowała Agata Borowska z działu komunikacji sieci Era.

Dodajmy, że początek telefonii komórkowej w Polsce datowany jest na grudzień 1991 r. – wtedy to operator PTK Centertel otrzymał licencję na świadczenie usług w systemie analogowym NMT 450 MHz. Jednak dopiero w momencie, gdy pojawił się system GSM, nastąpił rozwój usług mobilnych w naszym kraju.

Z kolei pierwszy SMS został wysłany w sieci Vodafone w Wielkiej Brytanii w grudniu 1992 roku.