Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Rekordowa szybkość

Amerykańska firma Sprint i Swedish National Research and Education Network ustanowiły rekord świata w szybkości przesyłania dużych porcji danych przez Internet. Zespół Sprint/SUNET przesłał blisko 840 GB danych między dwoma pecetami (jeden pracujący w Kalifornii, a drugi w Szwecji) z czasie poniżej 27 minut.

Ilość przesłanych danych odpowiada zawartości 140 dysków DVD, czyli mówiąc obrazowo, jeden dysk przesyłano w 11,5 sekundy. Dane musiały przebyć odległość ponad 15 tys. kilometrów i były przesyłane przez komercyjne połączenia internetowe (a konkretnie sieci SprintLink Internet i GigaSunet IP) z szybkością 4,23Gb/s. Test przeprowadzono w kwietniu br.

Tak więc dane były przesyłane o 12% szybciej od poprzedniego rekordu, który został ustanowiony przez California Institute of Technology (USA) i instytutu CERN (Szwajcaria). Trzeba jednak zaznaczyć, że California Institute of Technology i Cern wymieniały ze sobą dane przez prywatne, doświadczalne połączenia komputerowe, a nie przez komercyjny Internet. Poprzedni rekord szybkości transmitowania danych przez komercyjny Internet (odnotowany w Guinness Book of World Records wydanej w 2004 r.) jest trzy razy gorszy.

Pakiety musiały przejść przez 40 ruterów IP (35 w sieci SprintLink i 5 w sieci Sunet). Komputerami wymieniającymi dane były standardowe serwery Dell 2650 wyposażone w jeden procesor Intel Xeon 2 GHz i 512 MB pamięci RAM, pracujące pod systemem operacyjnym NetBSD 2.0. Jeden serwer był podłączony do rutera GigaSunet (pracującego w University of Lulea w Szwecji), a drugi do rutera dostępowego Sprint (pracującego w San Jose, Kalifornia), używając intelowskich adapterów PRO/10GbE (Ethernet 10 Gb/s).

Rekord został zweryfikowany przez konsorcjum Internet2, które sponsoruje i nadzoruje tego rodzaju testy. Sprint ma na swoim koncie dwa inne sukcesy. Na początku lipca zademonstrował pierwsze produkcyjne połączenie internetowe pracujące z szybkością 40 Gb/s, a w zeszłym roku przetestował z powodzeniem aplikację replikującą dane w trybie asynchronicznym przez sieć IP, używając do tego celu połączenia światłowodowego i technologii FCIP (Fiber Channel over IP). Dane były transmitowane na odległość ponad 5 tys. km.