Rekordowa liczba internetowych przestępstw w Japonii

Liczba przestępstw i wykroczeń popełnionych w Japonii przy użyciu internetu wzrosła w pierwszym półroczu tego roku o 12% w stosunku do roku ubiegłego, ustanawiając nowy rekord. Najszybciej rosła liczba przestępstw związanych z rozpowszechnianiem prostytucji dziecięcej.

Według japońskiej Krajowej Agencji Policyjnej, liczba przestępstw w ciągu pierwszych sześciu miesięcy br. wyniosła 1802, przy czym najwięcej dotyczyło włamań do sieci komputerowych, z czego 40% związane było z oszustwami na serwisach aukcyjnych.

Około 60% japońskich internautów jest aktywnymi użytkownikami platform aukcyjnych - jako sprzedawcy lub kupujący. Połowa japońskich użytkowników internetu, którzy nigdy nie korzystali z serwisów aukcyjnych, jako powód podaje obawę przed oszustwami.

Wśród nielegalnych włamań do sieci komputerowych, których liczba skoczyła o 34% w stosunku do analogicznego okresu w 2005 roku, najwięcej dotyczyło gier online. Gracze podkradali sobie tym sposobem broń czy inne narzędzia potrzebne do wygranej. Niemal równie popularne wśród hakerów były konta bankowe oraz ataki phisherów, którzy za pomocą fałszywych stron internetowych próbowali wyłudzić istotne dane od posiadaczy kont.

W ciągu pół roku 169 internautów, o 18% więcej niż przed rokiem, próbowała umówić się z nieletnimi w celach lubieżnych. Pornografię dziecięca zarejestrowano 97 razy, co stanowi o wzroście tego przestępstwa o 43% w porównaniu do pierwszego półrocza 2005 roku.

źródło: IDG News Service