Rekordowa kradzież danych 40 mln osób

Firma MasterCard poinformowała o kradzieży danych 40 mln klientów, które dostały się w ręce złodziei po udanym włamaniu do systemu jednego z partnerów korporacji.

Przestępcy włamali się do systemu komputerowego firmy CardSystems, współpracującej z MasterCard przy przetwarzaniu danych klientów i autoryzacji transakcji kartami kredytowymi. Z bazy CardSystems skradziono dane ponad 40 mln klientów, z czego 14 mln dotyczy kart wystawionych przez Visa i American Express.

Skradzione dane mogą posłużyć do wyłudzeń i kradzieży dlatego MasterCard i banki informują klientów, których dane utracono by sprawdzili operacje na swoich kontach. Firma zapewniła także że "postawiła swoim partnerom surowe wymagania odnośnie bezpieczeństwa".

Trochę za późno - MasterCard dołączył do listy największych światowych firm, które padły ofiarą kradzieży danych (CitiBank, Bank of America, Lexis-Nexis, MCI, Time Warner, Stanford University, ChoicePoint). Jednak w przypadku każdej z tych firm skradzione rekordy liczono w setkach tysięcy, a nie w dziesiątkach milionów.