Reklamowa prognoza pogody 2005 od ZenithOptimedia

Internet w skali całego świata przyciąga jedynie 4,3% wydatków na reklamę, ale to on jest najszybciej rosnącym medium reklamowym. W tym roku - według analityków ZenithOptimedia - wydatki na internetową reklamę wzrosną na świecie o 16%. Najdynamiczniej rosnąć będą rynki: rosyjski, indyjski, chiński oraz arabskich krajów zasobnych w ropę naftową.

Wydatki na reklamę w Stanach Zjednoczonych stanowią 30% wszystkich sum przeznaczanych na reklamę w skali świata. Jako pojedynczy kraj są więc Stany Zjednoczony niekwestionowanym liderem wydatków. Raport ZenithOptimedia bierze pod uwagę ostatnie kataklizmy, które dotknęły południowe wybrzeże kraju. Ich wpływ na kondycję branży reklamowej okazał się jednak znikomy.

W skali świata nakłady na reklamę wzrosną w bieżącym roku o około 5,2%. Według lipcowych prognoz ZenithOptimedia miały wynieść 4,7%. Sam internet może liczyć na 16% większe budżety. Przypomnijmy, że w Polsce przewidywany jest wzrost wydatków na reklamę internetową rzędu 50-60%.

W przyszłym roku nakłady na wszystkie formy reklamy mają się zwiększyć o 6,2%. Również w 2007 wzrost ma być większy, niż dotychczas prognozowano i ma wynieść 6,1%.