Reklama wideo: niefajna, ale do zaakceptowania

Z reklamą audio lub wideo zetknęło się już 73 proc. internautów, którzy kiedykolwiek oglądali materiały wideo w internecie, jednak ich opinia o tej formie promocji jest nie najlepsza. Osoby, które spotkały się z taką reklamą uważają, że reklamowe treści wideo są m.in. nieinteresujące, denerwujące i nienowoczesne - wynika z przeprowadzonego przez Gemius badania gemiusAdHoc "Radio internetowe i treści wideo w internecie".

W badaniu "Radio internetowe i treści wideo w internecie" sprawdzono stosunek internautów do reklamy w materiale wideo. Okazało się, że z tą formą reklamy spotkało się już 73 proc. internautów, którzy kiedykolwiek oglądali materiały wideo w internecie.

Najlepiej zapamiętane zostały reklamy usług telekomunikacyjnych, ubezpieczeniowych i finansowych oraz samochodów lub artykułów motoryzacyjnych.

Osoby, które spotkały się z reklamą w materiale wideo w internecie, negatywnie oceniły ją na wszystkich badanych wymiarach - reklamowe treści wideo są nieinteresujące, denerwujące, nienowoczesne oraz nie przyciągają uwagi (respondenci uznali, że reklamy wideo nie stanowią dobrego sposobu dotarcia do osób takich jak oni). Potwierdzeniem tego są deklarowane zachowania w sytuacji ich pojawienia się - aż 2/3 internautów aktywnie unika z nimi kontaktu (czy to poprzez rezygnację z dalszego oglądania materiału wideo, czy poprzez próby przewinięcia reklamy), co piąty w czasie emisji reklamy zajmuje się czymś innym. Jedynie 15 proc. badanych zadeklarowało gotowość do obejrzenia chociaż fragmentu spotu reklamowego.

Reklama wideo: niefajna, ale do zaakceptowania

„Co najczęściej robisz, napotykając reklamę przed lub w trakcie oglądanego w internecie materiału?”

Paradoksalnie, pomimo niechęci do reklam w materiale wideo w internecie, zdecydowana większość ich odbiorców (69 proc.) godzi się na ich obecność w zamian za możliwość oglądania darmowych treści wideo. Gotowość do płacenia za wolne od reklam materiały wideo wyraził jedynie co dziesiąty użytkownik treści wideo w internecie.

Inne wnioski z badania

Przeprowadzone przez Gemius badanie pokazało także, że rozrywka jest dźwignią audio i wideo w sieci. Aż 87 proc. użytkowników radia internetowego i 84 proc. osób oglądających treści wideo korzysta z tych mediów by się zrelaksować.

Materiały wideo w internecie cieszą się większą popularnością niż radio internetowe. Oglądało je trzech na czterech (76 proc.) internautów, podczas gdy radia słuchało

61 proc. spośród dostępnych treści wideo największą popularnością cieszą się teledyski, które ogląda 70 proc. użytkowników materiałów wideo w internecie. Poza tym duży odsetek badanych ogląda filmiki tworzone przez innych internautów (59 proc.), zwiastuny filmowe, filmy lub seriale (40 proc.), wypowiedzi i komentarze (36 proc.) oraz relacje z wydarzeń (34 proc.).

Pełna wersja gemiusReport "Internauci a wideo i audio w sieci".

O badaniu - Celem badania "Radio internetowe i treści wideo w internecie", było poznanie zachowań oraz opinii internautów dotyczących radia internetowego i treści wideo w internecie. Badanie zostało zrealizowane za pomocą ankiet emitowanych na witrynach internetowych korzystających z bezpłatnej wersji systemu stat24 lub bezpłatnego audytu site-centric stat.pl/PBI. Ankiety emitowane były losowo w okresie od 24 do 30 marca 2009 roku. W ramach badania zebrano 1000 wypełnionych do końca kwestionariuszy od internautów w wieku powyżej 14 lat. Aby dane były reprezentatywne, odpowiedzi badanych analizowano z wykorzystaniem wagi analitycznej, skonstruowanej na podstawie danych o płci i wieku internautów oraz o ich częstotliwości korzystania z internetu w Polsce. Dane te pochodziły z badania Omnibus PBS (VIII-IX 2008).