Redcoon: my też chcemy kupić Merlina

Handlująca w sieci elektroniką użytkową, europejska firma Redcoon zainteresowana jest przejęciem największej polskiej księgarni internetowej. O ile UOKiK nie zgodzi się na fuzję Merlina z Empikiem.

Redcoon: my też chcemy kupić Merlina
W opublikowanym komunikacie prasowym poinformowano, że firma redcoon jest zainteresowana kupnem Merlin.pl, którego przejęcie przez Empik Sp. z o.o. zależy od decyzji UOKiK.

Siedziba redcoon zlokalizowana jest w Niemczech zaś firma ma oddziały w 9 europejskich krajach: Austrii, Belgii, Danii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Polsce, Portugali i Włoszech. Spółka zaliczana jest do największych internetowych sprzedawców elektroniki użytkowej w Europie.

Polski oddział założony został we wrześniu 2008 roku i stopniowo generuje coraz większe obroty (w rankingu Internet 2k10 opracowanym przez Internet Standard zajął 7 miejsce w kategorii sklepów internetowych). Przychody Redcoon.pl Sp. z o.o. w 2009 r. wyniosły 71 mln zł, z czego internet wygenerował blisko 70 mln zł. Przychody uplasowały się zaś na poziomie 16 mln zł. Dla porównania przychody Merlina za 2009 r. wyniosły 101 mln zł, a strata - 660 tys. zł (w 2008 r. było to ponad 10 mln zł). Znaczące przychody nie odzwierciedlają się jednak w statystykach oglądalności witryny i popularności marki w polskiej sieci. W czerwcu 2010 r.witrynę redcoon.pl odwiedziło zaledwie 94 tys. internautów (Megapanel PBI/Gemius).

Decyzja o chęci zakupu Merlin.pl została podjęta w centrali przez spółkę matkę polskiego oddziału: redcoon GmbH. Wartością dla firmy, zainteresowanej nabyciem sklepu, ma być nie tylko marka Merlin.pl ale także pracownicy firmy. Polski redcoon już wcześniej wyrażał w imieniu grupy zainteresowanie zakupem, nie tylko związanego z Merlin.pl sklepu e-cyfrowe.pl, lecz przede wszystkim sklepu Merlin.pl.

Jesteśmy zdania, że sklep ten, jak żaden inny, pasuje do profilu naszej działalności, gdyż wysoka jakość usług prezentowana przez Merlin.pl jest również priorytetem w naszej działalności. Ponieważ umowa pomiędzy Empikiem a Merlin.pl jest dopiero przedwstępna ponownie zgłaszamy nasz akces na zakup sklepu Merlin.pl - mówi Magdalena Zomrowska, prezes redcoon Polska Sp z o.o.

Wszystko w rękach UOKiK

Na początku lipca 2010 r. branżę internetową i opinię publiczną zelektryzowała wiadomość o przejęciu Merlina przez Narodowy Fundusz Inwestycyjny Empik Media & Fashion S.A. Pisaliśmy o tym na łamach Internet Standard w tekście pt. "Empik przejmuje Merlina" . Nieoficjalna wycena Merlina wyniosła wówczas 115-130 mln zł.

Przypomnę, iż na mocy podpisanej 8 lipca umowy pomiędzy NFI EMF a spółką Merlin.pl SA, transakcja w pierwszym etapie ma się odbyć w sposób bezgotówkowy. Fundusz dokona podziału spółki Empik sp. z o.o. i wydzieli z niej pion handlu internetowego tworząc osobną spółkę (o nazwie E-Newco), a następnie wniesie aportem wszystkie udziały E-Newco do Merlin.pl SA. W zamian za ten aport NFI EMF otrzyma 60% akcji w podwyższonym kapitale zakładowym Merlin.pl SA dających 60% głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy.

Transakcja dojdzie do skutku, o ile zgodę na fuzję firm wyda Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Klientów. Jego decyzja znana będzie prawdopodobnie do końca sierpnia 2010 r. O kulisach i ewentualnych konsekwencjach połączenia sklepów pisaliśmy w artykule: "Jak Empik zaczaruje Merlina?"

Wg ekspertów branży - są duże szanse na wydanie pozytywnej opinii przez UOKiK. Udział połączonych firm w rynku e-commerce wciąż nie stanowić będzie monopolistycznego zagrożenia dla innych graczy w tym sektorze.

Czy oferta kupna złożona przez redcoon ma szansę realizacji? Czy to tylko darmowa reklama sklepu, o którym pisze dziś większość branżowych serwisów?

Merlin.pl na komunikat firmy redcoon odpowiedział oficjalnym oświadczeniem.

OŚWIADCZENIE Zarządu i Akcjonariuszy Merlin.pl S.A.

W odniesieniu do komunikatu prasowego wystosowanego przez firmę redcoon Polska, informującego o zainteresowaniu nabyciem spółki Merlin.pl S.A., <b>Zarząd i udziałowcy Merlin.pl S.A. niniejszym zgodnie oświadczają, iż Umowa Inwestycyjna dotycząca sprzedaży Merlin.pl S.A. na rzecz NFI Empik Media&Fashion S.A. , podpisana 8 lipca br. jest ostatecznie wiążąca.</b>

Jedynym warunkiem zawieszającym jest wydanie stosownej zgody przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Jednocześnie Zarząd i udziałowcy Merlin.pl S.A. informują, iż nie są prowadzone żadne rozmowy ani negocjacje dotyczące Merlin.pl S.A.

Źródło: redcoon

Aktualizacja: 27 sierpnia 2010 11:06

Dodałam oświadczenie Zarządu i Udziałowców Merlin.pl SA.