RecOncile - program do oceny wiarygodności stron www

Polsko-szwajcarski projekt RecOncile ma za zadanie przygotować bezpłatne oprogramowanie, które ułatwi internautom ocenienie wiarygodności treści zamieszczanych na stronach www. Prace nad projektem potrwają do października 2014r.

RecOncile to projekt badawczy non-profit, przygotowywany przez Polsko-Japońska Wyższą Szkołę Technik Komputerowych w Warszawie oraz Politechnikę Federalną w Lozannie. W projekcie bierze udział sześcioosobowy zespół badawczy PJWSTK pod kierownictwem dra hab. Adama Wierzbickiego oraz naukowcy z Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne, kierowani przez prof. Karla Aberera. Celem projektu jest stworzenie otwartej platformy (open-source) oraz algorytmu, który będzie określał wiarygodność strony www.

Przy ocenianiu wiarygodności strony, algorytm będzie oceniał wiarygodność źródła informacji (czyli ocenę i reputację osoby, instytucji czy wydawcy) oraz opinie użytkowników o stronie www. Cechą wyróżniającą oprogramowanie od innych istniejących już na rynku, ma być ocena wiarygodności opinii użytkowników o stronie. RecOncile będzie jedynym oprogramowaniem na świecie, które uniemożliwi manipulowanie opinią na temat stron internetowych.

Pracę nad projektem rozpoczęły się w listopadzie 2011r.i potrwają do października 2014r. kiedy to wszystkim internautom zostanie udostępniona platforma wraz z oprogramowaniem. Oprogramowanie będzie dostępne jako rozszerzenie do przeglądarki. Projekt współfinansowany jest przez Szwajcarię ze środków Polsko-Szwajcarskiego Programu Badawczego w ramach Programu Współpracy z Nowymi Krajami Członkowskimi Unii Europejskiej.