Raport: polski rynek audiobooków wart 19,9 mln zł

Polski rynek audiobooków, choć nadal młody, z roku na rok zwiększa swoją ofertę. Obecnie oferowanych jest łącznie 1420 polskich tytułów, a wartość rynku wzrosła w 2009 r. do 19,9 mln zł - wynika z raportu Nexto.pl.

Raport: polski rynek audiobooków wart 19,9 mln zł
"Rynek audiobooków jest w Polsce w fazie dynamicznego wzrostu, jest to widoczne dla wszystkich" - komentuje raport "Nabywcy audiobooków" Tomasz Witkowski, właściciel księgarni AudioBook.pl oraz wydawnictwa Aleksandria, specjalizującego się w książkach audio.

Jak wynika ze stworzonego przez firmę NetPress Digital (właściciel księgarni Nexto.pl) raportu, wartość rynku wydań audio wzrosła w 2009 roku o 18,5 proc., do poziomu 19,9 mln zł. Wzrost jest o tyle istotny, że 2009 rok był kryzysowy i ogólna sprzedaż książek papierowych spadła.

Wzrost nie był jednak tak oszałamiający jak w roku 2008, gdy wartość rynku audiobooków wzrosła o 66,3 proc. Jak jednak tłumaczą autorzy raportu, w ubiegłym roku mniej było kolekcji audiobooków w punktach kolportażu prasy, a te które tam trafiły (np. kolekcja słuchowisk na podstawie książek Joanny Chmielewskiej) sprzedawane były w bardzo niskich cenach, albo nie cieszyły się dużym zainteresowaniem.

Raport: polski rynek audiobooków wart 19,9 mln zł

- "Niegdyś niechętni produkcjom wydawcy zaczynają w nie inwestować, a przynajmniej uważnie obserwować sytuację. Zdarza się, że wersje audio mają premierę równolegle z papierowymi - przykładem biografia Kapuścińskiego. Wydawcy prasy tworzą własne kolekcje sprzedawane jako dodatek do tytułu lub odrębnie" - pisze w raporcie Maciej Foks, wykładowca Podyplomowych Studiów Polityki Wydawniczej i Księgarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, publicysta mediów branżowych.

Rynek audiobooków w Polsce stale rośnie, zarówno pod względem wielkości oferty, jak i wartości sprzedaży. Jak wynika z raportu, każdego miesiąca oferta audiobooków zwiększała się o ok. 25 pozycji. Łącznie oferowanych jest obecnie ok. 1420 tytułów (wzrost o 30 proc. w porównaniu z 2008 r.) Jedną z najważniejszych w ubiegłym roku publikacji była monumentalna edycja "Narrenturm" Andrzeja Sapkowskiego z udziałem ponad 100 aktorów i wielkim budżetem promocyjnym. Z roku na rok poprawia się także redakcja (korekta) nagranych materiałów.

Cena audiobooka rzadko przekracza dziś 20 zł i jest niższa niż książki papierowej, pomimo tego, że zawiera 22 proc. podatku VAT, a koszt wytworzenia jest wyższy niż książki. Dla wydawców to wciąż bardziej inwestycja w przyszłość, próba poszerzenia portfolio czy odpowiedzi na potrzeby młodego odbiorcy, niż intratny biznes - twierdzą autorzy raportu.

W Unii Europejskiej (z wyjątkiem Szwecji) audiobooki są obłożone podstawową stawką VAT (w Polsce 22%), a książki drukowane stawką zredukowaną (w Polsce 0%). Dzięki zmianom wprowadzonym przez UE, w Polsce możemy spodziewać się redukcji VAT na audiobooki od stycznia 2011 roku. Redukcja dotyczyła będzie tylko audiobooków umieszczonych na płytach CD; VAT wciąż będzie obejmował audiobooki w formie plików .

Raport wymienia też czyhające przed rynkiem audiobooków zagrożenia. - "Marże ze sprzedaży są niskie, a ryzyko - przy rosnącej konkurencji - spore, zwłaszcza, że niebezpiecznie wzrasta piracki rynek "wymiany" audiobookami. Już kilkaset tytułów, w tym wszystkie najbardziej popularne, można znaleźć w ofercie Chomikuj.pl - najpopularniejszej obecnie platformy wymiany plikami, reklamowanej przez jej właściciela, firmę Team Solutions, jako "Przyjazny dysk internetowy" - czytamy w raporcie.

Pełna wersja raportu:


Raport Audio -