Raport: polski freelancer zarabia ponad 8 tys. zł miesięcznie

Z raportu "Freelancer w Polsce 2010" przygotowanego przez www.infakt.pl wynika, że polski freelancer ma średnio 34 lata i najczęściej może się poszczycić wyższym wykształceniem. Prowadzi firmę przeważnie nie dłużej niż trzy lata, działając w szeroko pojętych usługach. Oferuje swoje usługi głównie na terenie kraju, ale zdarza się, że również pracuje dla podmiotów zagranicznych.

Lista branż, w których pracują "wolni strzelcy" cały czas się wydłuża. Przoduje handel i sprzedaż (16,83%). Tuż za nimi plasuje się informatyka/programowanie (14,60%) oraz doradztwo i konsulting (11,01%). Dość licznie reprezentowane są również budownictwo (8,79%) oraz grafika i projektowanie (8,17%).

Zdaniem Małgorzaty Rusewicz, eksperta Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych "Lewiatan" "lista wolnych zawodów będzie dynamicznie i twórczo się rozwijać, a forma takiego zatrudnienia stawać się coraz popularniejsza. Wolnych strzelców będzie też przybywać z uwagi na ciągłe poszukiwanie wśród samych firm optymalizacji wydatków, której dziś coraz częściej upatruje się w outsourcingu. Robią to dlatego, że uzyskują nie tylko niższy koszt, ale także poprawę jakości i poprawę innowacyjności. Coraz częściej chcą korzystać z doświadczonych i niezależnych freelancerów, którzy dzięki realizacji różnych projektów mają świeże spojrzenie na powierzane im zadania. Można więc śmiało powiedzieć, że rynek usług freelancingu ma pozytywny wpływ na gospodarkę, gdyż zwiększa konkurencyjność firm i podnosi sprzedaż".

Do założenia własnej firmy polskich freelancerów najbardziej motywuje potrzeba niezależności oraz możliwość osiągania wyższych zarobków. Natomiast największą przeszkodą, z którą muszą się zmierzyć, są wysokie składki ZUS, ale także niepewność finansowa.

Dla mnie główną zaletą bycia freelancerem jest różnorodność pracy - wykonuję rozmaite zadania, każdy dzień może przynieść coś nieoczekiwanego, w takiej pracy nie ma miejsca na znużenie. Inne plusy to niezależność, możliwość podejmowania samodzielnych decyzji i brak szefa, któremu trzeba się podporządkować. Jako freelancer mam pole do samodzielnego działania, co zaspokaja potrzebę samorealizacji. Są jednak i minusy pracy jako "wolny strzelec", jak niepewność finansowa, która bywa bardzo stresująca. Sama muszę troszczyć się o ciągłość pracy, nie ma szefa, który by o to zadbał. Ponadto w takiej pracy pozostaje niewiele wolnego czasu, co skutkuje okrojonym życiem towarzyskim... Z drugiej jednak strony nawet jeśli nie ma czasu wolnego dużo, to mogę go sobie wyznaczać według własnych potrzeb - wyjaśnia Paulina Blachura, projektant mody, Studio B3.

Polscy freelancerzy najczęściej pracują dla małych i średnich firm, ale znacząca ich część oferuje swoje usługi także sobie nawzajem. Przejawem chęci współpracy jest fakt, że coraz bardziej popularny staje się coworking. Niejednokrotnie freelancerzy korzystają też z pomocy znajomych lub poleconych "wolnych strzelców".

Najczęściej współpraca freelancerów z klientami opiera się na dużej dozie zaufania do zleceniodawców, ponieważ "wolni strzelcy" przeważnie nie zabezpieczają realizacji projektów przez pobieranie zaliczek. Taki optymizm ma swoje uzasadnienie, ponieważ w znaczącej większości płatności są regulowane, choć w połowie przypadków zdarzają się opóźnienia lub konieczne są ponaglenia.

Wysokie zarobki

Średnio polski freelancer osiąga w skali miesiąca przychód w wysokości 8 695 PLN, ale są i tacy, którzy zarabiają nawet powyżej 100 000 PLN. Co ważne, aż dla prawie 70% respondentów zarobki na deklarowanym poziomie nie są satysfakcjonujące. Są oni jednak w tej kwestii optymistami, oczekując w bieżącym roku dochodu wyższego niż uzyskany w 2009 roku. Dowodzi to, iż polscy freelancerzy to ludzie ambitni, dążący do sukcesu finansowego.