Raport: ile zarabiają serwisy społecznościowe?

Pixelate Ventures Sp. z o.o.

Średni przychód na użytkownika w 2008 r.:7,8 zł

Liczba zatrudnionych w 2008 r.:: 38 osób.

Struktura sprzedaży: pod koniec 2008 r. 80 proc. przychodów Pixelate Ventures stanowiły usługi płatne, a tylko 20 proc pochodziło z reklam.

Bez wątpienia najważniejszym dzieckiem firmy jest serwis Epuls.pl. Spółka Pixelate Ventures zamknęła od października ubiegłego roku serwisy Dajmniej.pl i Make.it, a dwa rokujące projekty spółki - Story.pl i Stylio.pl w 2008 r. dopiero budowały oglądalność. Można więc szacować, że ponad 90 proc. jej przychodów wygenerował Epuls.pl.

Raport: ile zarabiają serwisy społecznościowe?

Marcin Szeląg

Przychody Pixelate Ventures w 2008 r. wyniosły 5,4 mln zł. Jest to wzrost w porównaniu do 2007 r. o 69 proc. Zysk netto wyniósł w tym samym roku 108 tys. zł, co oznacza spadek aż o 72% w stosunku do roku poprzedniego.

Pixelate Ventures zostało przejęte w październiku 2009 r. przez G+J. "W ciągu roku od transakcji Pixelate Ventures przeszła pomyślnie integrację ze strukturami Wydawnictwa G+J, przy czym część działalności została przeniesiona bezpośrednio do G+J. Z drugiej strony Pixelate przejęło częściowo obsługę G+J m.in. w zakresie usług informatycznych - mówi Marcin Szeląg, kierownik projektów internetowych w Pixelate Ventures.

Spółka nie komentuje danych finansowych. G+J publikuje dane finansowe wyłącznie na poziomie całej grupy.

Raport: ile zarabiają serwisy społecznościowe?

Źródło: Krajowy Rejestr Sądowy, sprawozdania finansowe spółek

Poszkole.pl Sp. z o.o.

Średni przychód na użytkownika w 2008 r.: 0,5 zł

Liczba zatrudnionych w 2008 r.:: 15 osób.

Znajdujący się od 2008 r. pod skrzydłami Polsatu serwis Poszkole.pl utrzymuje się w 100 proc. z reklam, ale nie wyklucza wprowadzenia usług płatnych. W ubiegłym roku przychody serwisu wyniosły 845 tys. zł. W planach na 2010 rok jest dalsze zwiększenie przychodów o 50%.

W 2008 r. serwis zanotował stratę netto rzędu 191 tys. zł. - "Rok 2008 był bardzo istotny w rozwoju spółki. Jest to wynik działań inwestycyjnych po przejęciu udziałów przez Redefine. Został całkowicie zmieniony serwis zarówno pod kątem technologicznym, graficznym, rozbudowana została infrastruktura. To też okres budowy spółki Poszkole jako pracodawcy - na początku 2008 roku pracowała w firmie 1 osoba, rok później było już 15 pracowników" - mówi Daniel Walendziak, pomysłodawca i CEO serwisu.

Daniel Walendziak

3 pytania do Daniela Walendziaka:

1. Przy jakich przychodach osiągnięcie rentowność, a jakich spodziewacie się w ciągu 2-3 lat?

- Osiągamy rentowność na poziomie przychodów w wysokości 1,5 mln PLN. Nasze plany związane są z dalszym dynamicznym wzrostem przychodów na poziomie 50% rocznie.

2. Czy kapitał własny spółki pojawił się w postaci gotówki czy aportu?

- Kapitał pojawił się zarówno w postaci gotówki, jak i aportu.

3. Co jest zasługą dużego wzrostu należności na koniec 2008 r., kto zalega najwięcej i czy są to sumy ściągalne?

- Jest to sytuacja planowana, wynikająca z konkretnych decyzji finansowych, a nie zaległych należności wobec Poszkole.pl.