Raport: ile zarabia polski oddział Google?

Należy przyznać, że działający na naszym rynku od połowy 2005 r. polski oddział Google radzi sobie bardzo dobrze. Spółka właściwie od początku działalności jest już rentowna i z każdym kolejnym rokiem uzyskuje coraz lepszy wynik finansowy.

Raport: ile zarabia polski oddział Google?
Pierwsze biuro polskiego oddziału Google powstało w połowie 2005 r. w Warszawie przy ul. Emilii Plater. Dwa lata później spółka stworzyła dwa kolejne oddziały, pierwszy w Krakowie, a drugi we Wrocławiu. Na wyposażenie i przystosowanie nowych biur oraz na przygotowanie nowych miejsc pracy wydano w tamtym okresie 5,4 mln zł (wartość początkowa). Wraz z rozwojem działalności spółki w 2008 r. otworzono nowe biuro w Krakowie przy Rynku Głównym, a siedzibę we Wrocławiu zamieniono na inną w tym samym mieście - przeprowadzka i wyposażenie nowych biur kosztowały 7,9 mln zł.

Ilu pracowników tworzy polski oddział Google? W pierwszym roku swojej działalności spółka zatrudniała 6 osób. Pod koniec 2007 r. było już ich 40. Firma rozrosła się od tamtego czasu aż pięciokrotnie i obecnie Google Poland daje zatrudnienie ok. 200 osobom pracującym w trzech biurach (stan na początek roku 2010).

Raport: ile zarabia polski oddział Google?

Czym zajmuje się Google w Polsce?

Dla wielu osób Google to tylko wyszukiwarka i reklamy w wynikach wyszukiwania lub AdSense. Przedmiotem działalności spółki w Polsce jest jednak nie tylko sprzedaż i pośrednictwo w sprzedaży powierzchni reklamowej. Sporą część przychodów, bo ok. 33 proc., stanowi działalność badawczo rozwojowa. Google Poland świadczy tego rodzaju usługi na rzecz swojej spółki matki - Google Inc.