Ransom-A - szantażujący trojan

Eksperci z firmy Sophos poinformowali o wykryciu nowego konia trojańskiego, który po zainfekowaniu komputera informuje użytkownika, że wkrótce zacznie kasować pliki. Aby tego uniknąć, użytkownik komputera musi... zapłacić okup.

Po uruchomieniu pliku zawierającego Ransom-A trojan instaluje się w Windows, po czym powoduje zawieszenie się systemu. Na ekranie pojawia się wtedy informacja, w której autor "szkodnika" w niewybrednych słowach informuje ofiarę, że wkrótce rozpoczęte zostanie kasowanie plików. Aby tego uniknąć, użytkownik powinien zapłacić 11 USD - przekazanie "okupu" następuje za pośrednictwem usługi Western Union Holdings (po uiszczeniu opłaty autor trojana dostarcza użytkownikowi hasło służące do odblokowania komputera).

Co ciekawe, twórca Ransom-A chyba nie do końca ma zaufanie do swoich umiejętności - w komunikacie wyświetlanym użytkownikowi samokrytycznie przyznaje on, że czasami pojawiają się problemy z odinstalowaniem trojana (dlatego też na wszelki wypadek podaje ofierze adres e-mail, pod który można się zwrócić w razie problemów).

Przedstawiciele Sophos pracują już nad "złamaniem" trojana - gdy tylko to się uda, na stroniehttp://www.sophos.com mają zostać opublikowane hasła odblokowujące zainfekowany przez Ransom-A komputer.