Ranking sklepów internetowych Okazje.info i Opineo.pl

Ani znana marka, ani wielkość sklepu nie przesądzają o jego popularności - wynika z raportu Okazje.info i Opineo.

Znana porównywarka oraz niezależny serwis opinii przygotowały wspólne zestawienie najpopularniejszych i najlepszych, zdaniem ich klientów, sklepów internetowych.

Raport obejmuje osiem największych i najczęściej odwiedzanych kategorii w Okazje.info i Opineo, m.in: Elektronika, Komputery czy Motoryzacja.

Dla każdej z kategorii stworzono dwie listy rankingowe: sklepów najczęściej wybieranych przez klientów Okazje.info oraz sklepów najwyżej ocenianych przez użytkowników Opineo.

RTV/AGD/Fotografia

W rankingu popularności znalazły się przede wszystkim sklepy z bogatą ofertą produktową. I choć duża ilość nie zawsze wystarczała by znaleźć się w ścisłej czołówce (Proomo.pl - drugi pod względem wielkości prezentowanej oferty znalazł się dopiero na 10 miejscu), to i tak w zestawieniu nie pojawił się żaden sklep o ofercie zawężonej do tylko jednej kategorii.

Zdecydowanym liderem popularności jest sklep euro.com.pl, którego oferty wybiera niemal dwa razy więcej osób, niż propozycje pozostałych sklepów z Top10. Najwyżej oceniany przez użytkowników sklep w tej kategorii to arcdeco.pl.

Ranking sklepów internetowych Okazje.info i Opineo.pl

Komputery/Gry

W tej kategorii zdecydowanie największą popularnością cieszą się sklepy komputerowe. W zestawieniu najpopularniejszych znalazł się tylko jeden sklep sprzedający wyłącznie gry, konsole i multimedia - Gekon.pl. Dzięki dużej liczbie przejść do produktów, trafił na 3 pozycję.

Najpopularniejszym sklepem w kategorii został (jak wyżej) euro.com.pl, a pod względem jakości górował torian.pl.

Książki

Jeszcze rok temu oferta Empiku były prezentowane w porównywarkach, choć obecnie sklep zrezygnował z ich udostępniania. Niemniej zarówno w przypadku ilości filtrowań, jak i popularności, Empik był w ciągu tego roku niekwestionowanym liderem pod względem popularnosci.

Najwyżej oceniany sklep to ksiegarnia.poltax.waw.pl.

Sklepy specjalistyczne

Tu najpopularniejszy okazal się sklep strzaly.pl, a najwyżej oceniany superkoszyk.pl.

Zebrane dane pokazują, że zmienia się mechanizm dokonywania decyzji zakupowych. Coraz rzadziej przesądza cena, coraz częściej - solidność sklepu. Zawężanie kryterium przeglądania wyłącznie do jednego sklepu zdarzało się w Okazje.info o 80% częściej niż rok wcześniej.

Oczywiście analizując wyniki badania, a zwłaszcza jego część poświęconą ocenom pochodzącym z Opineo.pl, należy mieć na uwadze, iż nie wszystkie opinie o sklepach zostawiane są przez internautów. Znaną praktyką jest bowiem wystawianie sobie pozytywnych ocen przez samych sprzedawców.

Metodologia: Ranking sklepów internetowych Okazje.info i Opineo powstał w oparciu o analizy zachowań konsumentów. Brano pod uwagę oceny, jakie zbiera sklep na niezależnym serwisie opinii - Opineo, a także popularność jego ofert w Okazje.info.

Tworząc ranking wzięto pod uwagę statystyki wszystkich sklepów posiadających oferty z danych kategorii.

W przypadku rankingu "najczęściej wybieranych" liczyły się równorzędnie: ilość przejść do sklepu z porównywarki Okazje.info oraz to jak często użytkownicy korzystali z filtru sklepu w danej kategorii - czyli jak często decydowali, że chcą oglądać oferty tylko wybranego sklepu. Obie wartości mierzone były procentowo w odniesieniu do całkowitej ilości przejść/filtrowań w danej kategorii.

Ranking "najwyżej ocenianych" powstał w oparciu o statystyki sklepów zebrane przez Opineo. Brano pod uwagę: oceny szybkości realizacji zamówienia, poziomu obsługi klienta, jakości zapakowania przesyłki, oraz wystawionych przez klientów opinii "sklep godny polecenia".