Ranking.pl: Blokowanie skryptów to wyjątkowo rzadko spotykane zjawisko

Każda publikacja wyników gemiusTraffic na witrynie Ranking.pl wywołuje lawinę komentarzy. Internauci twierdzą często, że wyniki są zafałszowane na niekorzyść Firefoksa z racji nieuwzględnionego wpływu wtyczki Adblock Plus - uwzględnienie liczby osób blokujących skrypty spowodowałoby, że przeglądarka Mozilli uzyskałaby znacznie lepszy niż dotychczasowy wynik. Jak jest w rzeczywistości? Postanowiliśmy sprawdzić prawdziwość tych opinii u samego źródła, czyli w firmie Gemius S.A.

Po ostatniej publikacji rankingu popularności przeglądarek, w którym Firefox 2.x spadł niemal do poziomu Internet Explorera 6, pod artykułem jak zwykle wywiązała się ciekawa dyskusja.

I jak zwykle pojawił się głos podający w wątpliwość wyniki gemiusTraffic, fałszowane ponoć mocno przez mechanizm Adblock Plus: Ja się zawsze zastanawiałem co by było gdyby wszyscy użytkownicy FF wyłączyli "adblock plus" :P.

Ranking.pl: Blokowanie skryptów to wyjątkowo rzadko spotykane zjawisko

Najnowsze wyniki popularności przeglądarek internetowych zgodnie z badaniami gemiusTraffic (źródło: Ranking.pl)

Postanowiliśmy zasięgnąć informacji u samych źródeł, tj. w firmie Gemius. Zadaliśmy dwa pytania, które uznaliśmy za kluczowe zarówno z punktu widzenia internautów, jak i nas - dziennikarzy wykorzystujących wyniki prezentowane na witrynie Ranking.pl:

Czy dysponują Państwo jakimiś miarodajnymi badaniami, jaki odsetek internautów blokuje Państwa skrypty?

Wyniki naszych badań pokazują, iż blokowanie domen *gemius przez narzędzia takie jak AdBlock jest na znikomym poziomie i jest stosowane głównie przez zaawansowane technologicznie oraz wyjątkowo dbające o swoją prywatność w Internecie osoby.

Blokowanie skryptów lub wyłączenie obsługi JavaScript jest zjawiskiem na tyle rzadko spotykanym [podkr. red. -ŁB], że brak danych o użytkownikach stosujących takie zabezpieczenia nie wpływa na poprawność wyników naszych badań.

Czy ludzie korzystający z rozmaitych wtyczek blokujących mogą być zliczani w inny sposób?

Nie potrafimy określić liczby odsłon dokonywanych przez użytkowników, którzy wyłączyli obsługę JavaScript lub stosują blokadę na poziomie domeny. Ranking przeglądarek przygotowany jest na podstawie liczby odsłon - jeżeli JavaScript się nie wykona, to nasz system nie otrzyma żadnej informacji o odsłonie.

Co więcej, szanujemy prawo do prywatności każdego internauty i nie możemy wymuszać na użytkownikach Sieci rejestracji wykonanych przez nich odsłon.

Podsumowując: wyniki są obarczone błędem statystycznym, którego margines należy uznać za niewielki. Trudno bowiem się spodziewać, że każdy, kto potrafi zainstalować Firefoksa, chciał konfigurować Adblock Plus do blokowania wszystkich skryptów i reklam.

Aktualizacja: 13 sierpnia 2008 16:28

Ostatni akapit został poddany drobnej korekcie.