Ranking internetowych banków

Według badania "Internet Banking Monitor" przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia w grudniu 2004 roku, mBank jest najlepiej ocenianym bankiem, który umożliwia korzystanie z produktów bankowych za pośrednictwem internetu. Uznało tak 37,7% ankietowanych.

Liderami bankowości internetowej wśród banków wirtualnych jest mBank i Inteligo. Jako najlepszy Inteligo określiło 14,2% ankietowanych. Wśród banków tradycyjnych za oferujące najlepszą obsługę konta przez internet zostały uznane ING Bank Śląski i Bank Zachodni WBK. Pod względem satysfakcji z korzystania z konta internetowego najwyżej oceniane zostały mBank i Volkswagen Direct Bank.

Na pytanie Który z banków internetowych lub tradycyjnych oferujących dostęp do rachunku przez internet ocenia Pan/i najwyżej? 37,7% odpowiedziało, że mBank.

Ranking internetowych banków

Najwyżej oceniane banki działające w internecie

W Polsce jedynie około 30% internautów aktywnie korzysta z tzw e-finasów, czyli według danych Gemius adHoc za październik 2004 około 1,77 mln osób. mBank, uznany za najlepszy bank internetowy prowadzi już 1,04 mln rachunków, z których korzysta 818 tys. klientów.

Klienci, którzy korzystają z bankowości internetowej przy wyborze banku przede wszystkim kierują się wysokością opłat i prowizji. Internauci cenią w internecie przede wszystkim wygodę - 77,6%, szybkość uzyskania usługi - 60,2% oraz dostępność - 55,9%.

Badanie "Internet Banking Monitor" zrealizowano w dniach 10 grudnia - 18 grudnia 2004 roku na losowo-kwotowej próbie osób korzystających z bankowości internetowej (N=810) - będącej próbą reprezentatywną dla klientów głównych banków wirtualnych i banków tradycyjnych oferujących dostęp on-line. Badanie wykonano metodą ankiet on-line na próbie dobranej wśród użytkowników epanel.pl, czyli internetowego forum badawczego Instytutu ARC Rynek i Opinia.