Radio marzeń

Przyjrzeliśmy się usłudze serwisu Last.fm, dzięki której specjalny system zbiera dane na temat słuchanych przez poszczególnych użytkowników utworów, układa statystyki, a następnie na ich podstawie tworzy dla każdego osobne radio - idealnie trafiające w jego gust. Sprawdziliśmy działanie Last.fm i możliwości, jakie oferuje. Mnóstwo opcji i prosta obsługa sprawiają, że nie jest to zabawka dla fanatyków, ale przydatne narzędzie, które może pomóc każdemu, kto używa komputera do słuchania muzyki.

Radio marzeń

Choć liczba rozgłośni internetowych stale rośnie, nie każdy znajdzie taką, która odpowiada jego upodobaniom. Korzystanie z programów P2P wiąże się z kolei z licznymi problemami: od kwestii legalności pobranych materiałów począwszy, przez czas, który trzeba poświęcić na ich wyszukanie i pobranie, na powierzchni zajmowanej na dysku przez pliki mp3 skończywszy. Korzystanie z serwisu Last.fm eliminuje wszystkie te niedogodności. Jego działanie opiera się na genialnym w swojej prostocie rozwiązaniu: specjalna wtyczka obserwuje, jaką muzykę lubimy, a następnie proponuje nam utwory podobnego gatunku.

Pierwsze kroki

Jak nagrać muzykę na dysk?

W materiale Poskramianie strumieni - jak oglądać i nagrywać? przedstawiliśmy kilka sposobów na zapisanie strumieni audio na dysk komputera i słuchanie utworów bez konieczności obciążania łącza internetowego. Takie pliki można również przenieść do przenośnego odtwarzacza MP3 lub zapisać na płycie CD.

Przygodę z serwisem zaczynamy od prostej rejestracji, podczas której nie trzeba podawać żadnych danych poza adresem e-mail. Wybieramy nazwę użytkownika i hasło, a następnie, w zależności od tego, jakiego programu używamy do odtwarzania muzyki, ściągamy odpowiednią wersję pluginu Audioscrobbler. Dostępne są wersje przeznaczone dla Winampa, Windows Media Player, iTunes, foobar2000 i innych popularnych odtwarzaczy (również tych linuksowych). Po zainstalowaniu wtyczki i uruchomieniu playera jesteśmy proszeni o zalogowanie. Od tej pory naliczane są nasze statystyki.

Radio marzeń

Rejestracja wymaga podania adresu mail

Swój profil można uzupełnić o takie elementy jak zdjęcie, informacje o użytkowniku czy adres strony domowej. Ułatwi to późniejsze kontakty z innymi fanami muzyki i sprawi, że nasza podstrona w serwisie będzie po prostu atrakcyjniejsza. Warto pamiętać, że dostęp do niej mają wszyscy - można ją polecić znajomym, aby wraz z nami obserwowali, jakie są obiekty naszych muzycznych fascynacji. Prywatne listy przebojów tworzone są w kilku kategoriach: najczęściej słuchane utwory, ulubieni wykonawcy i ostatnio odtwarzane piosenki. Aby system zliczał utwory, trzeba pamiętać o tzw. tagach (w

wybieramy opcję file info i zaznaczamy "ID3v1 tag").

Witaj w świecie muzyki

Radio marzeń

Przeglądanie własnego profilu w serwisie

Oferowanych przez serwis atrakcji jest tak dużo, że na początku łatwo się pogubić. Można zapisać się do grup poświęconych poszczególnym artystom (odwiedzając przy okazji poświęcone im podstrony z informacjami i dyskografią) czy gatunkom muzycznym, prowadzić mini-bloga, odnaleźć wśród użytkowników swoich przyjaciół i dodać ich do listy znajomych. Z czasem system wysyła nam informacje o naszych "sąsiadach", czyli ludziach, którzy słuchają podobnej muzyki. Później dostajemy rekomendacje. Sposób ich dobierania można omówić na prostym przykładzie. Jeśli nigdy nie słuchałeś Britney Spears, ale najnowsza płyta Christiny Aguilery jest w pierwszej dziesiątce twoich ulubionych pozycji, to w twoich rekomendacjach muzycznych pojawi się Britney, bo jej kawałki były często odtwarzane przez ludzi, którzy słuchali Christiny. Choć działanie tego mechanizmu może budzić pewne wątpliwości, doskonale się on sprawdza, a sytuacje, gdy Last.fm nie trafi w nasz gust, prawie się nie zdarzają.

Jeśli chcemy pomóc systemowi w zbieraniu informacji na temat naszych upodobań, możemy to zrobić w bardzo prosty sposób - zaznaczając te piosenki, które darzymy szczególną sympatią , a następnie grupując je w kategorie. Te z kolei możemy wybrać z już dostępnych (na przykład opisujących konkretne gatunki muzyczne) lub tworzyć własne. Myślisz, że utwór doskonale nadaje się do jazdy samochodem? Opisz go jako "driving". Jest dobry do odpoczynku? Zaznacz "relax". Liczba kategorii i pomysłowość ich twórców mogą zaskoczyć. Gdy mamy już więcej muzycznych znajomych, zakładanie kategorii w rodzaju "ulubione kawałki szefa" jest jak najbardziej na miejscu. Jeśli pojawi się w niej wystarczająco dużo utworów, system nawet bez naszej wiedzy uruchomi specjalne radio.