Radio internetowe - i kto największy?

W końcu znamy odpowiedź na pytanie, które radio internetowe jest najczęściej słuchane, a nie tylko "odwiedzane".

Prawdopodobnie pierwszą próbą zmierzenia zasięgu polskich stacji internetowych było badanie Megapanel PBI/Gemius (które mierzy wyłącznie liczbę osób odwiedzających stronę radia).

Radio i telewizja internetowa to jednak szczególne formy serwisów. Bo przecież to, że ktoś wszedł na stronę MiastoMuzyki.pl, nie oznacza wcale, że musiał odsłuchać którąś ze stacji proponowanych przez platformę. Co więcej, stacje internetowe mogą być odtwarzane nie tylko z poziomu strony WWW, ale też np. przez Winamp (jak w przypadku PolskaStacja.pl), czy komunikator Gadu-Gadu (jak w przypadku Open.fm).

- "Pomijanie tego istotnego faktu - nieuwzględnianie słuchaczy dostrzegających radio poza www - prowadzi do mylnej oceny stanu polskiego rynku internetowych stacji radiowych" - reagował w marcowym oświadczeniu na te próby zarząd GG Network (właściciel Open.fm), po tym jak w raporcie firmy Gemius pojawiło się zestawienie internetowych rozgłośni stworzone na podstawie badania Megapanel PBI/Gemius.

W raporcie tym liderem pod względem zasięgu została więc grupa Interia (której ofertę radiową wzbogacają serwisy RMF). Last.fm znalazło się w tym zestawieniu na trzecim miejscu, a Open.fm na czwartym.

To jak wygląda układ sił wśród rozgłośni online stało się jeszcze mniej klarowne, gdy w październiku ukazało się badanie IMAS International. Wyniki tego badania prawie w żaden sposób nie pokrywały się z wynikami Megapanelu PBI/Gemius, co wynikało m.in. z faktu, że przeprowadzone na grupie 502 respondentów badanie IMAS International było deklaratywne. Najpopularniejszą w sieci stacją radiową według ankiet okazało się wtedy RMF FM.

W międzyczasie spółka Gemius prowadziła pracę nad wprowadzeniem na rynek nowego produktu - Gemius Stream. Badanie to poprzez swoją metodologię bada faktyczny streamig radia internetowego - w przeciwieństwie do Megapanel PBI/Gemius badającego popularność witryn. Tym sposobem gemiusStream podaje wyniki, kto faktycznie słucha radia, a nie tylko kto wszedł na stronę internetową na której jest radio.

Radio internetowe - i kto największy?

Swoim zasięgiem Open.fm postanowiło pochwalić się też na banerze.

Według badania gemiusStream, najpopularniejszą w polskiej sieci platformą internetowa jest Open.fm. Według badania gemiusStream w listopadzie 2009 r. platformy Open.fm słuchało 2 256 138 osób (Unique Users).

- W przypadku badania Megapanel wyniki były dla Open.fm krzywdzące, gdyż nie ukazywały ponad 90% słuchaczy Open.fm korzystających z platformy z poziomu komunikatora - podała spółka, komentując wyniki. Dokładne zmierzenie zasięgu było dla spółki istotne m.in. dla tego, że emituje ona reklamy dźwiękowe w swoich audycjach.

Oto co według spółki GG Network zaważylo na popularności platofrmy Open.fm: Platforma oferuje obecnie aż 71 różnorodnych stacji muzycznych - od jazzu przez disco po rock. W grudniu uruchomiono 4 specjalne stacje świąteczne. Stacji OPEN FM można słuchać bezpośrednio w komunikatorze GG - służy do tego player OPEN FM. Radio dostępne jest też ze strony Open.fm.

Open FM to nie tylko radio, ale także strona internetowa Open.fm, na której można zarówno posłuchać każdej ze stacji, jak i dowiedzieć się wszystkiego o granej muzyce. Serwis muzyczny zawiera zapowiedzi koncertów oraz informacje o wydarzeniach i aktualnościach ze świata muzyki.