Radia internetowe mają płacić mniej

Sound Exchange, amerykańska firma zbierająca wynagrodzenia dla tysięcy artystów, doszła do porozumienia z Digital Media Association, którego członkami są wydawcy internetowych stacji radiowych. Obie organizacje zgodziły się na zmniejszenie opłat licencyjnych do 50 USD rocznie.

Decyzja o zmniejszeniu opłat z 500 USD do 50 USD pozwoli przetrwać wielu niszowym stacjom, które mają słabą słuchalność w internecie. Na obecnym etapie porozumienie zawarte zostało pomiędzy dwiema konkretnymi organizacjami i stanowi dopiero pierwszy krok w procesie zmian w internetowym przemyśle muzycznym.

W przyszłości do zmian powinien dostosować się Copyright Royalty Board- trzyosobowy zespół działający przy Bibliotece Kongresu zajmujący się ustalaniem wysokości stawek za wykorzystywanie utworów chronionych prawem autorskim.

- Jesteśmy zadowoleni takim rozwojem spraw i wierzymy w powodzenie dalszych negocjacji- napisał w oświadczeniu Jonathan Potter, dyrektor DiMA. - Liczymy teraz na następny krok w kwestii obniżenia opłat, dzięki któremu możliwy będzie dalszy rozwój internetowych stacji radiowych.

Negocjacje w sprawie obniżenia opłat za wykorzystywanie utworów muzycznych w internetowych stacjach radiowych wciąż trwają.

W ubiegłym tygodniu Sound Exchange już zaoferowało tym radiom, które rocznie zarabiają poniżej 1,25 mln USD, mniejsze opłaty za możliwość puszczania utworów muzycznych znanych artystów. Zgodnie z umową mają oni wnosić opłaty w wysokości 10% lub 12% swoich rocznych przychodów.