RSS - wiedzieć wszystko w ciągu 5 minut!

Coraz częściej osoby korzystający z Internetu nie mają czasu na przeczytanie tytułów najnowszych doniesień prasowych, nie mówiąc już o zapoznaniu się z ich pełną treścią. To właśnie dlatego powstały kanały RSS, które umożliwiają szybki dostęp do ogromnych zasobów informacyjnych. Przedstawiamy 10 wybranych przez nas agregatorów aktualności. Część z nich jest całkowicie bezpłatna, przy jednoczesnym zachowaniu rozbudowanych funkcji.

RSS - wiedzieć wszystko w ciągu 5 minut!
Programy te dzielą wiadomości według kategorii tematycznych i filtrują powtarzające się tematy. Wystarczy najechać kursorem myszy na tytuł, aby wyświetlił się początek całego artykułu. Po kliknięciu tytułu następuje przekierowanie do strony źródłowej. Taki rodzaj dostarczania informacji oszczędza ogromną ilość czasu, który musiałby zostać "zmarnowany" na ręczne otwieranie poszczególnych serwisów w przeglądarce internetowej i przeglądanie treści z poziomu stron WWW. Do tego dochodzi wygoda - wszystkie informacje są przedstawiane w agregatorach aktualności w jednolitej formie, a więc nie trzeba przyzwyczajać się za każdym razem do odmiennego wyglądu artykułów.

Czytniki RSS od dawna zagościły na dobre w przeglądarkach internetowych. Opera, Mozilla, czy nakładki na nieśmiertelnego Internet Expolorera (Avant Browser, Maxthon, itd.) oferują przeglądanie i zarządzaniem kanałami informacyjnymi. Jeśli ktoś nie chce u siebie instalować nowych programów, może z powodzeniem korzystać z wbudowanych funkcji.

Zapraszamy do wzięcia udziału w pojedynku dwóch popularnych programów RSS.

RSS - wiedzieć wszystko w ciągu 5 minut!
Cafe News

Popularna przeglądarka najświeższych wiadomości z prasy internetowej. Cafe News wyświetla nagłówki informacji ukazujących się w ponad stu kanałach informacyjnych, pogrupowanych w kilkunastu kategoriach. Codziennie w systemie Cafe News ukazuje się ponad dwa tysiące aktualizowanych na bieżąco wiadomości. Użytkownicy mają możliwość korzystania z archiwum wiadomości, pozwalającego przeczytać artykuły do siedmiu dni wstecz (w sumie 14 tysięcy nagłówków prasowych z ostatniego tygodnia).

Klikając w nagłówek wiadomości można natychmiast przenieść się do jej treści. Aplikacja automatycznie zapamiętuje i odpowiednio oznacza przeczytane artykuły oraz powiadamia sygnałem dźwiękowym o nowych wiadomościach pojawiających się w wybranych kanałach informacyjnych. Dodatkowo Cafe News posiada komunikator integrujący się z Gadu-Gadu, opcję wysyłania wiadomości SMS na numery krajowych operatorów telefonii komórkowej oraz umożliwia odbieranie poczty elektronicznej z kont podanych przez użytkownika. Istnieje także możliwość zmiany wyglądu interfejsu programu dzięki "skórkom". W najnowszej wersji zostały rozbudowane opcje konfiguracji aplikacji, pozwalające lepiej dopasować sposób wyświetlania wiadomości do potrzeb użytkowników.

RSS - wiedzieć wszystko w ciągu 5 minut!
Cliper

Program, służący do organizacji i ułatwienia pracy przy komputerze. Składa się z czterech głównych modułów: kalendarza, notatnika, modułu pocztowego oraz modułu służącego do czytania plików rss. Zalety programu docenią w szczególności ludzie aktywnie spędzający czas przed komputerem, dla których szybki dostęp do informacji i dobrze zorganizowana praca są celami priorytetowymi.

RSS - z informacją do ludzi

Pomysł o nazwie RSS (Rich Site Summary, przez niektórych określany także jako Really Simple Syndication) jest dziełem firmy Netscape i sięga 1997 roku. Polega on na publikowaniu przez dany serwis informacji w specjalnym, ujednoliconym formacie opartym na języku XML, które mogą być później przechwycone i agregowane przy pomocy specjalnych programów - czytników (tzw. czytniki wątków RSS). Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, iż wątki te są jedynie pośrednikiem. Do adresata dociera zazwyczaj nagłówek wiadomości z odpowiednim odnośnikiem, którego przyciśnięcie spowoduje przeniesienie nas na stronę serwisu publikującego daną informację. To wszystko może się oczywiście odbywać z poziomu czytnika wątków RSS. Czytaj więcej.