Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

RIAA zarobiła na pozwach 90 mln USD?

Jeżeli przyjąć, że każdy z 18 337 pozwanych przez RIAA amerykańskich użytkowników sieci P2P zdecydował się na ugodę i zapłatę grzywny finansowej za udostępnianie "pirackiej" muzyki - średnio 5 tys. dolarów - to RIAA zarobiła na tym ponad 91 milionów USD. Takich wyliczeń dokonał pewien użytkownik serwisu CDFreaks.com.

Przypomnijmy, iż większość internautów, do których trafiają pozwy od RIAA o piractwo (czyli udostępnianie w Internecie nielegalnych kopii plików muzycznych) decyduje się na ugodę ze stowarzyszeniem. W takich sytuacjach nie dochodzi do procesu sądowego - pozwani muszą jedynie zapłacić karę pieniężną w wysokości 3-6 tysięcy dolarów. Od chwili rozpoczęcia antypirackiej kampanii RIAA wystosowywała jednak i wyższe żądania finansowe.

Użytkownik serwisu CDFreaks.com, ukrywający się pod pseudonimem RTV71 uśrednił finansowe żądania organizacji do 5 tys. USD. Na tej podstawie obliczył, że wpływy RIAA z grzywien nakładanych na pozwanych amerykańskich internautów mogłyby wynieść ok. 91,5 mln dolarów.

Nie wiadomo jednak, w jakim stopniu szacunki te odpowiadają rzeczywistości.