RIAA zarobiła na pozwach 90 mln USD?

Jeżeli przyjąć, że każdy z 18 337 pozwanych przez RIAA amerykańskich użytkowników sieci P2P zdecydował się na ugodę i zapłatę grzywny finansowej za udostępnianie "pirackiej" muzyki - średnio 5 tys. dolarów - to RIAA zarobiła na tym ponad 91 milionów USD. Takich wyliczeń dokonał pewien użytkownik serwisu CDFreaks.com.

Przypomnijmy, iż większość internautów, do których trafiają pozwy od RIAA o piractwo (czyli udostępnianie w Internecie nielegalnych kopii plików muzycznych) decyduje się na ugodę ze stowarzyszeniem. W takich sytuacjach nie dochodzi do procesu sądowego - pozwani muszą jedynie zapłacić karę pieniężną w wysokości 3-6 tysięcy dolarów. Od chwili rozpoczęcia antypirackiej kampanii RIAA wystosowywała jednak i wyższe żądania finansowe.

Użytkownik serwisu CDFreaks.com, ukrywający się pod pseudonimem RTV71 uśrednił finansowe żądania organizacji do 5 tys. USD. Na tej podstawie obliczył, że wpływy RIAA z grzywien nakładanych na pozwanych amerykańskich internautów mogłyby wynieść ok. 91,5 mln dolarów.

Nie wiadomo jednak, w jakim stopniu szacunki te odpowiadają rzeczywistości.