RIAA rezygnuje z pozwów?

W ubiegłym tygodniu informowaliśmy o złożeniu przez organizację RIAA kolejnej porcji pozwów - tym razem przeciwko 751 użytkownikom sieci P2P. Otóż informacja ta właśnie się zdezaktualizowała - serwis AfterDawn.com podał, że RIAA bez podania żadnych przyczyn wycofała nowe pozwy.

Przedstawiciele Recording Industry Association of America nie wydali do tej pory żadnego oświadczenia w tej sprawie - nie wiadomo więc, co było przyczyną tego kroku i czy jest to zapowiedź jakiegoś zwrotu w antypirackiej kampanii prowadzonej przez organizację.

Wiadomo tylko, że RIAA wycofała złożone już pozwy przeciwko 751 studentom uniwersytetów Drexel, Harvard oraz Uniwersytetu Południowej Kalifornii. Wszystkich pozwanych oskarżano o nielegalne dystrybuowanie muzyki za pośrednictwem sieci bezpośredniej wymiany plików.

Decyzja o wycofaniu pozwów jest o tyle dziwna, że w ubiegłym tygodniu opublikowany został raport, z którego wynikało, że działania RIAA zaczęły wreszcie przynosić upragniony przez przemysł muzyczny skutek - liczba internautów nielegalnie kopiujących muzykę z sieci P2P zaczęła ostatnio maleć (z opracowania przygotowanego przez NPD Group wynika, że w ciągu ostatniego półrocza liczba amerykańskich gospodarstw domowych, których członkowie pobierają muzykę z P2P spadła o 11%).

Więcej informacji na temat ostatnich pozwów RIAA i raportu NPD Group można znaleźć w tekście "RIAA pozywa, popularność P2P spada".