Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

RIAA: piraci coraz doskonalsi

Metody nielegalnego kopiowania dóbr intelektualnych chronionych prawe stają się coraz bardziej wyszukane, a biznes wytwarzania pirackich kopii płyt z muzyką przejawia coraz więcej znamion przestępczości zorganizowanej - tak wynika z najnowszego raportu organizacji ochrony praw autorskich RIAA. Piraci rozprowadzają po prostu coraz bardziej "dopieszczone" kopie kompaktów, które - zarówno pod względem jakości, jak i opakowania - coraz trudniej odróżnić od oryginałów.

RIAA, jako organizacja amerykańska, siłą rzeczy posiada największe pole manewru w tym kraju. Toteż zawarte w raporcie dane statystyczne odnoszą się przede wszystkim do rynku w Stanach Zjednoczonych. W dokumencie mowa jest m.in. o ok. 1,2 mln pirackich płyt CD, jakie stowarzyszenie wspólnie z organami ścigania skonfiskowało w minionym roku. Stanowi to o 58 % więcej, niż w 2003 r. Natomiast ilość sprzętu do kopiowania płyt, zabezpieczonego przez RIAA w zeszłym roku, podwoiła się w stosunku do stanu z 2003 r.

Bartłomiej Witucki, przedstawiciel BSA, podziela pogląd, że biznes nielegalnego oprogramowania staje się coraz częściej domeną mafii. Zapraszamy do lektury wywiadu, jaki PC World Komputer przeprowadził z B. Wituckim.

W kontekście raportu RIAA zastanawia jednak podejście wielkich koncernów do kwestii piractwa. Przypomnijmy, że po kontrolowanym zakupie pirackiego oprogramowania i filmów na warszawskim Stadionie X-lecia, opisanym w artykule "Zemsta Sithów" - premiera na stadionie, wysłaliśmy kopię Windows XP do polskiego oddziału Microsoftu z prośbą o komentarz i ocenę jakości pirackiej wersji systemu (dzięki dołączonemu plikowi dźwiękowemu możecie przekonać się, jak wyglądał ów zakup). Niestety, od tamtego czasu (przełom maja i czerwca br.) nie udało nam się uzyskać żadnej odpowiedzi.

Zobaczcie, co na temat piractwa i zabezpieczeń przed nieautoryzowanym kopiowaniem ma do powiedzenia nasz redakcyjny kolega, Łukasz Bigo, w swoim blogu.

Często dzięki badaniu pirackich kompaktów organizacja trafiała na ślad "fabryk" produkujących nielegalne materiały, te zaś, jak podkreślają autorzy raportu, znajdowały się często w rękach mafii. We wschodniej części Ameryki rynek wytwarzania nielegalnych płyt CD miał zostać podporządkowany przestępczym syndykatom.

Autorzy raportu nie uwzględnili w dokumencie piractwa w Internecie - czyli m.in. wymiany plików przez sieci P2P.

Więcej informacji: RIAA.