RIAA kradnie patenty?

Firma Altnet, działająca w branży P2P, złożyła w amerykańskim sądzie pozew przeciwko stowarzyszeniu Recording Industry Association of America, w którym zarzuca organizacji, iż bez zezwolenia wykorzystuje ona zastrzeżone przez Altnet rozwiązania technologiczne. Spór dotyczy technologii umożliwiającej identyfikowanie plików udostępnianych w sieciach P2P.

RIAA nie jest jedynym pozwanym - oprócz organizacji, w pozwie wymienia się również ściśle z nią współpracujące firmy Overpeer, Loudeye oraz Media Sentry. Informacje o naruszaniu przez pozwane firmy patentów pojawiły się już blisko rok temu - w listopadzie ubiegłego roku Altnet rozesłał do nich listy, w których przedstawiciele firmy domagali się natychmiastowego zaprzestania naruszania patentów. Niestety, nie przyniosło to żadnych rezultatów - stąd decyzja o złożeniu pozwu.

Altnet (firma zajmuje się produkcją oprogramowania, służącego do komercyjnego dystrybuowania w sieciach P2P muzyki, filmów i oprogramowania) domaga się od pozwanych natychmiastowego zaprzestania naruszania patentów i zrekompensowania poniesionych do tej pory z tego tytułu przez firmę strat (w pozwie nie sprecyzowano, o jaką kwotę chodzi).