RIAA atakuje operatorów P2P

Amerykańskie Stowarzyszenie Przemysłu Nagraniowego (RIAA) rozesłało do siedmiu operatorów sieci P2P listy, w których domaga się natychmiastowego zaprzestania "zachęcania internautów do nielegalnego dystrybuowania materiałów chronionych prawem autorskim".

Organizacja nie poinformowała, do jakich firm zostały wysłane takie listy - z informacji zdobytych przez dziennikarzy Wall Street Journal wynika jednak, że znalazły się wśród nich BearShare, WinMX oraz LimeWire.

Treść listu sugeruje, iż jeśli adresaci nie wypełnią żądań RIAA, to organizacja może złożyć przeciwko nim pozwy podobne do tego, jaki złożony został przeciwko firmie Grokster. Przypomnijmy - w czerwcu amerykański Sąd Najwyższy uznał, że może ona zostać uznana za współwinną nielegalnych działań użytkowników programu Grokster (więcej w tekście "Przegrana Grokstera = koniec ery P2P?").

"Firmom działającym na tych samych zasadach co Grokster daliśmy szansę zakończenia nielegalnych działań. Te z nich, której z niej nie skorzystały, muszą sobie uświadomić, jakie ryzyko podejmują" - tłumaczą przedstawiciele RIAA w wydanym wczoraj oświadczeniu.