RIAA - 784 nowe pozwy

Amerykańskie Stowarzyszenie Przemysłu Nagraniowego (RIAA) złożyło 784 nowe pozwy sądowe przeciwko użytkownikom programów służących do bezpośredniej wymiany plików. Tym razem 'na celowniku' organizacji znalazły się osoby korzystające z programów Kazaa, Grokster oraz Limewire.

Warto podkreślić, że nowe pozwy RIAA złożone zostały krótko po kontrowersyjnym werdykcie amerykańskiego Sądu Najwyższego, który orzekł, że organizacje takie jak RIAA mogą ścigać za naruszanie praw autorskich nie tylko użytkowników sieci P2P, ale także operatorów takich serwisów - pisaliśmy o tym szerzej w tekście "Przegrana Grokstera = koniec ery P2P?".

Wedle wcześniejszych orzeczeń sądów niższej instancji, operator nie mógł być uznany za współwinnego łamania prawa przez użytkownika - stąd wzięła się strategia RIAA, polegająca na pozywaniu indywidualnych użytkowników sieci P2P. Być może więc obecne pozwy przeciwko internautom będą jednymi z ostatnich - RIAA znacznie łatwiej będzie teraz walczyć z piractwem w P2P poprzez pozywanie operatorów sieci bezpośredniej wymiany plików.