PyMusique - muzyka z iTunes bez DRM

"Uczciwy interfejs dla iTunes Music Store" - takim mianem określany jest przez autorów nowy program o nazwie PyMusique, który pozwala na korzystanie z zasobów internetowego sklepu muzycznego iTunes i pobieranie stamtąd plików pozbawionych zabezpieczenia systemem DRM. Jednym z developerów, który stoi za tym wynalazkiem jest nie kto inny, jak Jon Lech Johansen, czyli osławiony "DVD Jon".

PyMusique umożliwia zarejestrowanie się w internetowym sklepie muzycznym iTunes, przesłuchiwanie wybranych utworów oraz po ich zakupie pobieranie ich na dysk twardy swojego komputera. Sęk w tym, iż pozbawione są one dodatku w postaci systemu DRM - technologii FairPlay, służącej do zabezpieczenia zakupionych w iTunes plików przed nieautoryzowanym kopiowaniem.

Program jest dziełem trzech developerów - Travisa Watkinsa, Cody'ego Brociousa oraz pewnego młodzieńca z Norwegii, którego losy już kiedyś splotły się z koncernem Apple. Mowa oczywiście o Jonie Lechu Johansenie, czyli osławionym "DVD Jonie". Johansen zasłużył sobie na swoją ksywkę, dzięki opracowaniu narzędzia do łamania zabezpieczeń płyt DVD.

Jak twierdzi sam Johansen: "Tak jak, Mail jest w systemie Mac OS tylko jednym z klientów, który umożliwia dostęp do serwerów kont pocztowych, tak też odtwarzacz iTunes jest jednym z klientów, który pozwala na komunikację z serwerami sklepu iTunes Music Store. PyMusique to po prostu kolejny klient dla iTMS, który korzysta z tego samego protokołu komunikacyjnego. W przeciwieństwie do iTunes, PyMusique nie dodaje jednak do pliku zabezpieczenia w postaci systemu DRM". PyMusique dostępny jest zarówno dla systemów Mac OS X, jak i Linux oraz Windows.

Jak do tej pory brak reakcji ze strony przedstawicieli Apple, jednak należy się spodziewać iż podobnie jak poprzednie pomysły "DVD Jona", nie spotka się on raczej z aprobatą właścicieli iTMS. Przy tej okazji warto również zauważyć, iż Johansen działa wbrew regulaminowi, na który zgadza się każdy użytkownik sklepu podczas rejestracji: "You will not access the Service by any means other than through software that is provided by Apple for accessing the Service" (Nie będziesz korzystał z usługi za pośrednictwem jakiegokolwiek innego oprogramowania, niż to, którego dostarczy firma Apple).

Więcej informacji: PyMusique