Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

PyMusique - muzyka z iTunes bez DRM

"Uczciwy interfejs dla iTunes Music Store" - takim mianem określany jest przez autorów nowy program o nazwie PyMusique, który pozwala na korzystanie z zasobów internetowego sklepu muzycznego iTunes i pobieranie stamtąd plików pozbawionych zabezpieczenia systemem DRM. Jednym z developerów, który stoi za tym wynalazkiem jest nie kto inny, jak Jon Lech Johansen, czyli osławiony "DVD Jon".

PyMusique umożliwia zarejestrowanie się w internetowym sklepie muzycznym iTunes, przesłuchiwanie wybranych utworów oraz po ich zakupie pobieranie ich na dysk twardy swojego komputera. Sęk w tym, iż pozbawione są one dodatku w postaci systemu DRM - technologii FairPlay, służącej do zabezpieczenia zakupionych w iTunes plików przed nieautoryzowanym kopiowaniem.

Program jest dziełem trzech developerów - Travisa Watkinsa, Cody'ego Brociousa oraz pewnego młodzieńca z Norwegii, którego losy już kiedyś splotły się z koncernem Apple. Mowa oczywiście o Jonie Lechu Johansenie, czyli osławionym "DVD Jonie". Johansen zasłużył sobie na swoją ksywkę, dzięki opracowaniu narzędzia do łamania zabezpieczeń płyt DVD.

Jak twierdzi sam Johansen: "Tak jak, Mail jest w systemie Mac OS tylko jednym z klientów, który umożliwia dostęp do serwerów kont pocztowych, tak też odtwarzacz iTunes jest jednym z klientów, który pozwala na komunikację z serwerami sklepu iTunes Music Store. PyMusique to po prostu kolejny klient dla iTMS, który korzysta z tego samego protokołu komunikacyjnego. W przeciwieństwie do iTunes, PyMusique nie dodaje jednak do pliku zabezpieczenia w postaci systemu DRM". PyMusique dostępny jest zarówno dla systemów Mac OS X, jak i Linux oraz Windows.

Jak do tej pory brak reakcji ze strony przedstawicieli Apple, jednak należy się spodziewać iż podobnie jak poprzednie pomysły "DVD Jona", nie spotka się on raczej z aprobatą właścicieli iTMS. Przy tej okazji warto również zauważyć, iż Johansen działa wbrew regulaminowi, na który zgadza się każdy użytkownik sklepu podczas rejestracji: "You will not access the Service by any means other than through software that is provided by Apple for accessing the Service" (Nie będziesz korzystał z usługi za pośrednictwem jakiegokolwiek innego oprogramowania, niż to, którego dostarczy firma Apple).

Więcej informacji: PyMusique