Puste półki na święta

Brak części do produkcji kamer cyfrowych i palmtopów może spowodować, że przed tegorocznymi świętami Bożego Narodzenia klienci mogą zastać puste półki w sklepach.

Brak części do produkcji kamer cyfrowych i palmtopów może spowodować, że przed tegorocznymi świętami Bożego Narodzenia klienci mogą zastać puste półki w sklepach.

Szał zakupów świątecznych w tym roku może być ograniczony. Wiele osób nie dostanie wymarzonej kamery cyfrowej, notebooka czy nawet zwykłego komputera. A wszystko to z powodu braku części, które kosztują grosze.

Producenci, potrzebujący takich części, jak pamięć typu Flash, wyświetlacze ciekłokrystaliczne, kondensatory i oporniki, przewidują, że ich brak może być odczuwany i w przyszłym roku. Popyt na sprzęt elektroniczny bowiem znacznie przewyższa możliwości jego zaspokojenia. W tym roku w przemyśle półprzewodników odnotowano jeden z największych wzrostów w historii.

Wiele firm już teraz zwiększyło produkcję pod kątem świątecznego sezonu sprzedaży, który zazwyczaj przynosi 50% dochodów. Trudno jest im jednak określić, jak duże będą to niedobory. Wiadomo że firmom tym grozi dramatyczny spadek sprzedaży.

Już w czerwcu Carl Yankowski, CEO firmy Palm, przekazał inwestorom, że w poprzednim kwartale popyt "przewyższył podaż w warunkach powszechnego w przemyśle braku części".

Mimo wzrastającego zapotrzebowania, producenci półprzewodników i komponentów nie śpieszą się z otwieraniem nowych fabryk, bowiem branża podlega cyklicznym zmianom koniunktury - wzrostu i spadku zainteresowania. Podczas ostatniej fazy spadku sprzedaży, w latach 1996-1998, przeinwestowanie w wielu przedsiębiorstwach przyczyniło się do nadprodukcji. Ceny spadły, co uniemożliwiło zwrot poczynionych przez inwestorów nakładów na nowe linie i fabryki. Problem polega też na tym, że oporniki, kontrolujące prąd elektryczny płynący do konkretnych układów scalonych, kosztują niewiele. To oznacza, że inwestycje w tym sektorze zwracają się powoli. Kondensatory, które filtrują "szumy" z prądu elektrycznego, są jeszcze tańsze.