Puste półki na święta

Dlaczego przemysł nie potrafi złagodzić przejścia między fazami zwiększonego popytu i zwiększonej podaży? Działa tu oczywiste prawo ekonomii: firmy inwestują w sprzyjających warunkach, powstrzymując się przed inwestowaniem w niepewnych czasach.

W połowie przyszłego roku wydajność produkcji zespołów pamięci typu Flash powinna zrównać się z popytem. Następnie cykl zapewne zatoczy koło: nowo uruchomione fabryki doprowadzą do nadprodukcji, ceny spadną, firmy odetną środki na nowe inwestycje itd., aż do następnych mało radosnych świąt.

Większe firmy, dzięki więzom łączącym je z dostawcami, łatwiej poradzą sobie ze zmiennymi cyklami niż małe przedsiębiorstwa. I one jednak będą musiały przetrwać ciężkie czasy. Compaq Computer miał trudności w zwiększaniu produkcji urządzeń komputerowych iPaq, ponieważ nie mógł zapewnić wszystkich niezbędnych części.

Ericsson i Motorola, producenci telefonów komórkowych, również odczuły negatywne skutki tej tendencji. Ericssona dotknęły konsekwencje marcowego pożaru w zakładach układów scalonych Philips Electronics w Nowym Meksyku. Gary Pinkham, VP zajmujący się kontaktami z inwestorami, mówi, że firma była zmuszona zmniejszyć produkcję z zakładanych 65 mln do poziomu 45-50 mln aparatów. W ostatnich tygodniach braki w dostawach pamięci typu Flash zmniejszyły się w wyniku nieznacznego spadku popytu. Jest to jednak przejściowe, gdyż wzrośnie on wraz z nadchodzącymi świętami - przewidują analitycy Dataquest. Szacują oni, że sprzedaż w IV kwartale osiągnie 150 mln zestawów, co daje prawie 50-procentowy wzrost w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Oto dlaczego ostatnie raporty finansowe kontraktowych producentów SCI Systems i Solectron przypominają sinusoidę. Przed dwoma tygodniami SCI poinformowała, że letni spadek sprzedaży PC-tów i problemy z dostawami części są przyczyną słabych wyników sprzedaży w I kwartale.

"Ze względu na duży popyt na rynku, firma nie zdobyła części do realizacji wygranego sześć tygodni wcześniej kontraktu" - tłumaczył swego czasu Jim Moylan, dyrektor finansowy SCI.

Nawiasem mówiąc zaledwie kilka dni wcześniej SCI przedstawiła wyniki za IV kwartał, które przekroczyły oczekiwania maklerów z Wall Street.

"Dostawy komponentów są wciąż niewystarczające"- mówiła wówczas Susan Wang, dyrektor finansowy Solectron. Dodała także, iż mając więcej części, firma mogłaby wysyłać kilkaset milionów produktów. Jej zdaniem należy się spodziewać utrzymania nierównego poziomu popytu i podaży, aż do drugiej połowy 2001 r.