Puretunes - kopiuj, ile zdołasz

W Hiszpanii wystartował właśnie Puretunes - serwis muzyczny, umożliwiające internautom pobieranie w ciągu 8, 48 godzin lub miesiąca (w zależności od wersji abonamentu) dowolnej liczby piosenek. Oferta wydaje się atrakcyjna - warto jednak zaznaczyć, że operatorzy Puretunes nie zawracali sobie głowy takimi drobiazgami, jak zdobycie zgody wytwórni płytowych na dystrybucję ich nagrań.

To już drugi hiszpański serwis muzyczny o niejasnym statusie prawnym - pierwszy, WebListen.com, zmaga się właśnie ze zmasowanym atakiem prawnym koncernów muzycznych (mimo to, wciąż działa).

Muzyka udostępniana przez Puretunes ma być dystrybuowana za pośrednictwem programu Groskter (czyli sieci P2P FastTrack). Za 8-godzinny dostęp do serwisu trzeba będzie zapłacić 3,99 USD, za 48-godzinny - 9,99 USD, zaś za miesięczny - 24,99 USD. W tym czasie użytkownik będzie mógł pobrać dowolną liczbę utworów.

Problem Puretunes (podobnie zresztą jak WebListen.com) polega na tym, że operatorzy serwisu nie zadbali, jak się wydaje, w wystarczającym stopniu o zgodę wytwórni płytowych na dystrybuowanie ich nagrań. Przedstawiciele serwisu porozumieli się w tej sprawie jedynie z dwiema hiszpańskimi agencjami muzycznymi - i uważają, że ich zgoda wystarczy do dystrybuowania muzyki w Internecie. Przedstawiciele Międzynarodowej Federacji Przemysłu Muzycznego (IFPI) mówią jednak, że takie twierdzenie jest zupełnie bezpodstawne i już zapowiadają pozwanie Puretones do sądu.