Puk, puk, czy tu dają kredyt?

Należąca do KGHM Telefonia Lokalna Dialog otrzymała 200 mln zł kredytu na dalszy rozwój i spłatę długów. Jeśli jej właściciel do końca roku nie znajdzie inwestora strategicznego, spółkę może udławić pętla kredytowa.

Należąca do KGHM Telefonia Lokalna Dialog otrzymała 200 mln zł kredytu na dalszy rozwój i spłatę długów. Jeśli jej właściciel do końca roku nie znajdzie inwestora strategicznego, spółkę może udławić pętla kredytowa.

Taki scenariusz utrwaliłby stereotyp, że w Polsce można zrobić interes tylko na komórkach, a inwestowanie w telefonię stacjonarną, nawet ściśle zintegrowaną z Internetem, wobec uprzywilejowanej pozycji TP SA na rynku, ciągle nie ma sensu.

Kredyt dla Dialogu zorganizował bank PKO BP. Nakłonił inne polskie instytucje finansowe (Bank Zachodni, Wielkopolski Bank Kredytowy, BRE Bank, Kredyt Bank, Bank Pekao i BIG Bank Gdański), by pożyczyły Telefonii Lokalnej w sumie 200 mln zł. Jako kredyt krótkoterminowy, powinien zostać zwrócony w ciągu sześciu miesięcy. W ostateczności termin spłaty długu może być przesunięty do 28 grudnia 2001 r.

Dialog jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się spółek telefonii lokalnej, która w ciągu trzech lat działalności zdobyła 160 tys. abonentów. Szefowie firmy twierdzą, że do końca tego roku liczba korzystających z jej usług wzrośnie do 250 tys. Spółka bez najmniejszych potknięć wygrywała przetargi na usługi telekomunikacyjne. Działa już w dziewięciu dawnych województwach: wrocławskim, wałbrzyskim, jeleniogórskim, elbląskim, zielonogórskim, legnickim, bielskim, łódzkim i 17 podwarszawskich gminach.

Prezes Dialogu Jarosław Janiszewski twierdzi, że firma zainwestuje w tym roku 625 mln zł, z czego 30 mln zamierza przeznaczyć na rozwój usług internetowych. Telefonia Lokalna planuje rozbudowę sieci szkieletowej i zakupienie odpowiedniego sprzętu.

"Na razie mamy 8 tys. internautów i zamierzamy powalczyć o kolejnych" - mówi Małgorzata Skórska z biura Zarządu Dialogu.

Spółka zamierza ich przyciągnąć, obniżając ceny usług internetowych. Obecnie miesięczny abonament za surfowanie bez ograniczeń jest płatny w postaci ryczałtu, w wysokości 69 zł netto. Jeśli abonent decyduje się korzystać z Internetu tylko w nocy, wtedy wartość abonamentu jest mniejsza i wynosi 35 zł netto.

Od 1 maja rusza nowa usługa DialNet 10. Użytkownicy zapłacą ryczałt za spędzanie w Internecie 10 godzin w miesiącu. Dla tych, którzy do Internetu zaglądają sporadycznie, przygotowano DialNet Standard. W tym przypadku opłaty są naliczane za czas faktycznie spędzony w Sieci.

Na razie Dialog cały czas jest na minusie. Jego straty w ub.r. wyniosły 160 mln zł. Tymczasem spółka zainwestowała 453 mln, a przychody ze sprzedaży usług osiągnęły poziom 101 mln zł. Dlatego część kredytu zorganizowanego przez PKO BP pójdzie na spłatę najpilniejszych zobowiązań.

Kiedy spółka zacznie przynosić dochód? "Oczywiście, mamy opracowany biznesplan, ale nie chcemy zdradzać jego szczegółów" - twierdzi Małgorzata Skórska.

Według wydanego przez CDM Pekao SA raportu o KGHM, Polska Miedź jeszcze w tym roku byłaby zainteresowana sprzedażą Dialogu za cenę zainwestowanego kapitału, czyli co najmniej 500 mln zł.

KGHM od końca listopada 2000 r. jest jedynym akcjonariuszem Telefonii Lokalnej. Za 163 mln 836,5 tys. odkupił od Polskich Sieci Elektroenergetycznych i ich spółki zależnej Tel-Energo 50% akcji Dialogu. Miesiąc później Polska Miedź podniosła kapitał akcyjny lokalnego operatora telekomunikacyjnego o 220 mln zł do 500 mln zł.