Przyszłość Bluetooth

W 2005 r. wartość sprzedaży urządzeń obsługujących technologię Bluetooth wyniesie 15 mld USD - wynika z raportu amerykańskiej firmy badawczej Micrologic Research.

Według innych analiz rynek ten rośnie o 150% rocznie i za 4 lata na całym świecie zostanie sprzedanych 1,4 mld urządzeń pracujących w technologii Bluetooth. W tym roku sprzedano ich 11 mln.

Technologia pozwala na bezprzewodową łączność o krótkim zasięgu - ok. 10 m. z prędkością do 720 Kb/s. Technologia pozwoli przede wszystkim na wyeliminowanie kablowej łączności pomiędzy współpracującymi urządzeniami, np. biurowymi a także na swobodne i automatyczne przesyłanie danych pomiędzy różnymi gromadzącymi je urządzeniami, jak telefony komórkowe, palmtopy, notebooki i komputery osobiste.

Według raportu Yankee Group do końca przyszłego roku 12,4 mln amerykańskich gospodarstw domowych będzie korzystało z "domowych sieci", tworzonych dzięki technologii Bluetooth. Według tego raportu najczęściej będzie wykorzystywana jako domowy środek komunikacji, metoda kontrolowania domowych urządzeń technicznych, systemów regulacji temperatury i metoda ściągania plików audio i wideo z domowych zasobów na wszystkie urządzenia.

W realizacji tych prognoz może przeszkodzić wysoka cena urządzeń. Dla przykładu palmtopy z łączem Bluetooth kosztują teraz 300-500 USD. Niektórzy analitycy uważają, że konsorcjum Bluetooth Special Interest Group (do którego należą m.in. Ericsson, IBM, Intel, Nokia, Lucent Technologies, Microsoft) zbyt wiele uwagi poświęca samemu tylko rozwojowi technologii, zamiast myśleć o realnych szansach wprowadzenia jej na rynek.

Istnieje także mniej zaawansowana w rozwoju, ale bardziej przyszłościowa technologia, zwana Wi-Fi, która pozwala na transmisję z prędkością nawet 11 Mb/s. Ponieważ przesył danych odbywa się za pośrednictwem protokołu stosowanego w tradycyjnych sieciach kablowych, urządzenia bezprzewodowe będą łatwiej mogły z nimi współpracować.

<i>Źródło: eMarketer</i>