Przystanek Woodstock w Internecie

Po raz pierwszy w historii festiwalu Przystanek Woodstock, organizowanego co roku przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jurka Owsiaka, internauci będą mieli okazję obejrzeć relacje z odbywających się w Żarach koncertów za pośrednictwem sieci RealNetworks.

1 i 2 sierpnia, w Żarach odbędzie się festiwal muzyczny Przystanek Woodstock, który jest jedną z największych cyklicznych imprez tego typu w Europie. Jednak w tym roku, liczba publiczność, która przybędzie na festiwal (organizatorzy spodziewają się 300 tys. osób) zostanie powiększona o liczne grono internautów z Polski i Europy Zachodniej, dla których zorganizowano multimedialną transmisję z festiwalowych koncertów w Internecie. Za stronę techniczną wydarzenia odpowiedzialna jest firma Noria, która przeprowadzi transmisję w oparciu o serwery własne w Polsce i serwery RealNetworks w Europie Zachodniej.

Transmisja z polskiego Woodstock zostanie włączona do oferty programowej RealOne - tym samym będzie to pierwsza w Polsce transmisja internetowa przeprowadzona na tak szeroką skalę i bez ograniczenia liczby odbiorców. Użytkownikom zostanie udostępniony wysokiej jakości dźwięk i obraz telewizyjny realizowany przy pomocy kilkunastu kamer. Równolegle zostanie również uruchomiona transmisja samego dźwięku. Sygnał audio będzie pochodził bezpośrednio ze stołu mikserskiego, a obraz - z wozu telewizyjnego. Transmitowane będą nie tylko same koncerty, ale również zakulisowe wydarzenia i rozmowy z artystami.

Zapytaliśmy przedstawiciela Norii czy nie obawia się przeciążenia serwerów firmy i jaką liczbę odsłon przewidują: "Na potrzeby transmisji uruchomiliśmy w Polsce zespół szybkich serwerów, a współpraca z firmą RealNetworks umożliwia nam dostęp do licencji bez limitów liczby użytkowników i pasma" powiedział nam Andrzej Szewczyk. "Przystanek Woodstock jest obsługiwany przez nas już po raz czwarty. W roku ubiegłym transmisja była wywoływana przez użytkowników ponad 50 tysięcy razy. W tym roku nasze serwery umożliwią obsługę znacznie większej liczby połączeń - usunęliśmy m.in. ograniczenia licencyjne, a wzrost liczby użytkowników z szybkim dostępem do Internetu w Polsce, w ciągu ostatniego roku nie jest też bez znaczenia" - dodaje A. Szewczyk.

Firma Noria jest spadkobiercą i kontynuatorem działalności firmy Polska Online, a jej pracownicy wywodzą się z firm przejętych wcześniej przez firmę TDC Internet Polska (m.in. PiK-Net). W tej chwili firma realizuje m.in. transmisje do sieci sygnału RMF FM.