Przypłynęła wielka (złota) ryba

Antel Holdings - spółka zależna rosyjskiej Group MENATEP, zarządzającej m.in. koncernem naftowym Yukos - odkupi za 36,5 mln euro od wierzycieli KPNQwest 100% udziałów w GTS Central Europe. W skład holdingu wejdzie również Internet Partners, który niedawno ogłaszał bardzo konkretne potrzeby inwestycyjne.

Wczoraj (8 sierpnia) Group MENATEP ogłosiła zakupienie przez swoją spółkę zależną firmy KPNQwest Ebone Central Europe. Antel Holdings objęła 100% udziałów w dawnym GTS Central Europe za 36,5 mln EUR. Ostateczna kwota transakcji zostanie zatwierdzona po audycie. Zasili ona konta banków - wierzycieli upadłego holendersko-amerykańskiego teleoperatora KPNQwest. Do sfinalizowania transakcji dojdzie najpóźniej w ciągu 20 dni, licząc od wczoraj.

"Co istotne, profil działania i baza klientów spółek wchodzących w skład grupy KPNQwest Central Europe B.V oraz innych spółek Antel Holdings działających w USA i w Federacji Rosyjskiej są bardzo podobne. Antel Holdings Ltd jest zdecydowany zintensyfikować rozwój oraz wspierać umacnianie pozycji rynkowej grupy w regionie" - stwierdził w komunikacie Aleksander Kabanovsky, Dyrektor Antel Holdings Ltd.

Jak napisano w komunikacie, Antel Holdings prowadzi również rozmowy ze "znaczącymi partnerami strategicznymi na temat wspólnego zaangażowania w nowe projekty telekomunikacyjne". "Sieci optyczne KPNQwest są warte obecnie kopiejki - czemuż więc ich nie kupować?" - pyta retorycznie komentator rosyjskiej gazety Viedomosti. Według informacji gazety, do podobnych zakupów przymierzają się kolejne rosyjskie przedsiębiorstwa i potentaci finansowi, jak np. Władimir Smoljaninow, były właściciel LW-Finansa. W ocenie rosyjskiego komentatora przedsięwzięcie jest jednak ryzykowne, ponieważ MENATEP nie posiada doświadczenia w branży telekomunikacyjnej.

Group MENATEP jest międzynarodowym holdingiem, który kontroluje aktywa wyceniane aktualnie na około 20 mld USD. Grupa powołana została w 1997 r. 50% udziałów jest rozdzielone między osoby fizyczne, m.in. szefa Yukos OC Michaiła Chodorkowskiego (9,5%) i Platona Lebedeva (7%) – prezesa całej Grupy MENATEP. Drugie 50% udziałów posiada specjalna struktura o charakterze trustu. Zarządza nimi Michaił Chodorkovsky. Grupa, poprzez w 100% zależna spółkę Yukos Universal posiada obecnie m.in. 61% udziałów Yukos Oil Company. W 1996, po zakończeniu prywatyzacji utworzonego w 1993 roku z kilkudziesięciu przedsiębiorstw sektora naftowego spółek koncernu, prezesem został szef banku MENATEP, Michaił Chodorkovsky został prezesem Yukos Oil Company. Dowodzi on zresztą Yukos do dzisiaj. Antel Holdings, powstały w 1996 roku zarządza kilkoma spółkami telekomunikacyjnymi w Rosji, nie jest jednak potentatem na tym rynku.

W piątek informowaliśmy za irlandzkim Irish Independent o tym, że Yukos przebił ofertę eTela. Irlandzki telekom miał zaoferować początkowo 50 mln EUR, jednak ostatecznie w związku z kłopotami finansowymi był w stanie wyłożyć jedynie 30 mln EUR. Informacje te potwierdzają się dzisiaj. Nadal jest jednak to dla obserwatorów rynku dużym zaskoczeniem. "Nie spotkaliśmy się dotychczas z taką sytuacją. Inwestor jest nieznany na rynku telekomunikacyjnym, będzie więc musiał się wiele nauczyć. Z pewnością Yukos nie narzeka na brak kapitału skoro jest w stanie wyłożyć pieniądze na taki zakup. Jednak strategia działania nowego inwestora pozostaje znakiem zapytania" - mówi Artur Ludwiczyński, analityk IDC Poland.

Co oznacza to dla rynku, a w szczególności dla polskiego Internet Partners? "Doświadczenie - doświadczeniem" - kontynuuje Artur Ludwiczyński. "Tkwi ono raczej w ludziach i organizacjach z tym w Internet Partners napewno nie ma problemów. Często jednak kiedy inwestor w spółkach telekomunikacyjnych jest spoza branży, jak np. w przypadku funduszy inwestycyjnych czy venture capital nie realizuje on wtedy długofalowej strategii. Jest raczej nastawiony na szybki zysk i korzystną sprzedaż. Trudno jednak powiedzieć, czy taka sytuacja będzie miała miejsce także w przypadku GTS CE. Wydaje się raczej, że skoro już firma zdecydowała się na inwestycję, to doinwestuje także spółki grupy. W tym i IPatrners, który posiada ciekawą strategię działania, rozszerza ofertę np. o usługi radiowego dostępu do Internetu. O dokładniejszy komentarz będzie można się pokusić jednak dopiero za jakiś czas" - dodaje.

Prezes IPartners Andrzej Gradzi, zapatruje się na przyszłość w Grupie MENATEP optymistycznie, w komunikacie napisał m.in. : „Przed nami nowe zadania i cele: zbudowanie pierwszej alternatywnej sieci Internetowej opartej o dostęp radiowy o ogólnopolskim zasięgu (co najmniej 50 miast) oraz udane wprowadzenie usługi telefonii stacjonarnej w Warszawie, co umożliwi naszym klientom uzyskanie możliwości zaspokajania prawie całej gamy swoich potrzeb telekomunikacyjnych u jednego dostawcy. Jestem przekonany, że nowy inwestor będzie wspierał nasze plany inwestycyjne i strategie budowy jednego z wiodących alternatywnych operatorów telekomunikacyjnych w Polsce i w Europie Centralnej.”

Czy to dużo, dla grupy posiadającej gracza rozmiarów Yukos, a na głównej stronie serwisu internetowego prezentującej sprawozdanie z wizyty w należącym do grupy banku inwestycyjnym Guy barona de Rothschild?