Przyjdzie czas na Premium SMS

Operatorzy telefonii komórkowej mają szansę wygrać walkę o pierwszeństwo we wpływach z dostępu do treści, jeżeli tylko odpowiednio szybko zaczną oferować wszelkie innowacyjne usługi mobile – wynika z prognoz firmy konsultingowej Ovum.

Zdaniem firmy Ovum, operatorzy telefonii komórkowej mają dużą szansę, żeby pobić rynek usług dla WAP. Zgodnie z opublikowanymi prognozami, w 2005 roku operatorzy mobilni będą mieli większe zyski z oferowania dostępu do treści niż pozostali gracze. Według Ovum, światowe zyski z tego typu usług wyniosą 22,3 mld USD (podczas gdy nie-operatorzy zarobią jedynie 15,5 mld USD).

Zdaniem Ovum, operatorzy mobilni dopiero w chwili obecnej zaczynają dostrzegać potencjał rynku usług płatnego dostępu do treści. Wcześniej podchodzili do tego zagadnienia z dużym dystansem, tym samym ich działania byłby bardzo zachowawcze. Analitycy Ovum są zdania, że nadmierna ostrożność przyczyniła się do utracenia przez operatorów szansy na spore przychody z udostępniania dzwonków do telefonów komórkowych oraz rozrywki dla dorosłych.

Ovum przewiduje, że przychody wygenerowane z usług mobilnych jak dostarczanie informacji i rozrywki wzrosną czterokrotnie w ciągu następnych pięciu lat. W 2003 roku wyniosą 16,7 mld USD, a w 2007 już 77,8 USD. W obecnym roku przychody związane z dostępem płatnym do treści zamkną się w kwocie 2,2 mld USD. Prognozowana wartość tych usług za pięć lat wzrośnie do 15,8 mld USD. Związane będzie to z możliwością przesyłania bogatszych form takich jak grafika czy obraz video.

Więcej informacji:

http://www.ovum.com