Przychody Google rosną, zyski mogłyby być większe

Google opublikował wyniki finansowe za pierwszy kwartał 2011 roku. Przychody firmy wzrosły o 27 proc., ale zyski okazały się niższe od przewidywanych. Analitycy uspokajają jednak, że nie ma powodu do obaw.

Przychody Google rosną, zyski mogłyby być większe
W Sieci nie milkną komentarze po ciekawej konferencji prasowej Google. Już wcześniej opisywaliśmy wystąpienie wiceprezesa ds. sprzedaży Jeffa Hubera, który przedstawił statytyki Androida za pierwszy kwartał 2011 roku.

Wyniki finansowe Google (Q1 2011)

Obecnie przechodzimy do ogólnych wyników finansowych sektora online Google, w którym kluczową rolę odgrywa wyszukiwarka i reklama internetowa.

Firma Google zanotowała przychody o 27 proc. wyższe niż w pierwszym kwartale 2010 r., sięgające 8,58 mld dolarów. Prawie 70 proc. z nich pochodzi ze stron należących do Google, a około 28 proc. wygenerowały reklamy AdSense.

Google zarobiło 2,8 mld dolarów w pierwszym kwartale 2011 r., czyli o 15 proc. więcej niż w Q1 2010 (2,49 mld). Oznacza to poziom 8,08 dol za akcję, czyli nieco mniej niż przewidywane przez analityków z Wall Street 8,12 dolara.

Wynik jest słabszy od oczekiwań z powodu licznych inwestycji. Firma przeznaczyła aż o 69 proc. więcej pieniędzy na marketing, a także o połowę więcej na prace badawczo-rozwojowe. W Google pojawili się również nowi pracownicy. Obecnie w spółce na pełnym etacie zatrudnionych jest 26 316 osób, o niemal dwa tysiące więcej niż w ubiegłym roku.

Gigant z Mountain View wciąż jest zdecydowanym liderem na rynku wyszukiwarek i reklam internetowych. Także w ujęciu globalnym, bo z operacji międzynarodowych pochodzi aż 53 proc. przychodów firmy.